Scio شگفت انگیز

     ۱۳۹۴-۰۴-۱۴

e31ace2a15a7c70645ad83df9ecd43b0_XL

گوشی های هوشمند برخی کارها را برای ما آسان کرده اند ، مانند جستجو در دنیا ، عکس گرفتن و استفاده از نقشه ها و … اما آنها مارا به دنیای که در آن زندگی میکنیم نزدیکتر نکرده اند. اما یک فن آوری نچندان جدید اینبار به کمک ما خواهد آمد تا رابطه نزدیکتری با دنیای فیزیکی اطرافمان برقرار کنیم. وسیله ای به نام Scio .

بطور خلاصه میتوان گفت که این وسیله یک طیف سنج مولوکولی دستی است. Scio به شما این امکان را می دهد که هر چیزی از جمله غذاها ، نوشیدنی ها ، قرص ها ، گیاهان و … اسکن کنید و جزئیات دقیقی از ترکیب شیمیایی آنها بدست آورید.

برای این کار Scio از یک روش قدیمی تجزیه و تحلیل مواد استفاده می کند که با عنوان طیف سنجی از راه نزدیک مادون قرمز شناخته شده است. درواقع این فرایند شامل تاباندن نور اینفرایرد از نزدیک به سطح ماده است که باعث لرزش مولوکول ها و بازتاب نور بصورت منحصر بفرد برای هر ماده می شود. این نور بازتابیده شده سپس به وسیله یک طیف سنج که نور را به تمام طول موجهایش تجزیه می کند ، مورد ارزیابی قرار می گیرد. با تجزیه و تحلیل نور منحصر برد بازتابیده شده از ماده اسکن شده ، می توان تعیین کرد که این ماده از چه چیزی تشکیل شده .

این فن آوری برای چندین دهه وجود داشته ، اما پیش از Scio طیف سنج تقریبا هم اندازه مایکرویو بود و همچنین بسیار گران. کوچک کردن طیف سنج تا اندازه قابل حمل تنها نیمی از مسیر است ، بدون داشتن منبع اطلاعاتی ، اطلاعات بدست امده از این وسیله غیرقابل استفاده خواهد بود . بنابراین این وسیله به شکلی طراحی شده تا بتواند با تلفن همراه در ارتباط باشد و اپلیکیشن تلفن همراه داده های بدست آمده از اسکن سطح مواد را بررسی کند.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که Scio چه کاربردی میتواند برای عموم داشته باشد. یکی از موارد شاید میتواند این باشد ، شما یک دارو مثلا قرص را با این وسیله اسکن می کنید و در عرض چند ثانیه مواد تشکیل دهنده ، و آمار کاملی از دارو در اختیار شما قرار می گیرد. شربت یا قرص اشتباهی نخواهید خورد. با مواد سمی که برای پوست مضر هستند تماس نخواهید داشت زیرا پیش از تماس آن را بررسی می کنید. برای خرید پوشاک جنس مورد نظر را خواهید خرید و … .

 

Scio شگفت انگیز

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی