۴k چیست؟

     ۱۳۹۴-۰۴-۱۲

4k_image

۴k فن آوری ویدیوئی جدیدی است که تصاویر تلویزیونی و ویدئویی با کیفیت تری را برای شما فراهم می آورد. اما ۴k چه چیز متفاوتی برای شما دارد؟

اصطلاح “۴k ” به وضوح صفحه نمایش الکترونیکی اشاره دارد. صفحه نمایش می تواند صفحه تلویزیون ، تبلت ، لپتاپ و .. باشد و وضوح به معنی تعداد پیکسل ها در صفحه نمایش است.

پیکسل ها نقاطی هستند در صفحه نمایش که تصویر را می سازند ، و وجود پیکسل های بیشتر به معنی واقعی تر شدن تصاویر است.

sony-4k-vs-hd-380x213

زمانی که شما بتوانید تک تک پیکسل ها را در صفحه نمایش ببینید ، تصویر کلی غیر واقعی خواهد بود ، بنابراین ما همیشه تعداد پیکسل های بیشتر که به صورت تکی قابل تشخیص نباشند را ترجیح می دهیم ، و ۴k درواقع دارای پیکسل های بسیار زیاد و وضوح بسیار بالا است. به همین دلیل است که از آن به عنوان کیفیت فوق العاده بالا “Ultra High Definition” یا UHD یاد می شود.

ariscan_4K

نام ۴K یا (۴۰۰۰) به تعداد پیکسل های موجود در خطوط افقی تصاویر UHD اشاره دارد. البته در واقع تصاویر ۴k دارای ۳۸۴۰ پیکسل در خط افقی و ۲۱۶۰ پیکسل در خط عمودی هستند. این یعنی تصویر شما از ۸،۲۹۴،۴۰۰ پیکسل تشکیل شده است. این تعداد نقطه برای نمایش یک تصویر مسلما کیفیت فوق العاده ای به نمایش می گذارند.

063cb6a2_8kexample1

پیش از ۴K که به عنوان UHD هم شناخته می شود ، ما با HD آشنا شده بودیم. HD یا High Definition به تصاویری گفته می شود که دارای ۱۹۲۰ پیکسل در خطوط افقی و ۱۰۸۰ پیکسل در خطوط عمودی هستند که در نتیجه تصاویر HD از ۲،۰۷۳،۶۰۰  پیکسل تشکیل شده اند یعنی یک چهارم UHD . در حال حاضر تلویزیون ها ، مانیتور ها ، تلن های همراه و بسیاری از دستگاه های دیگر دارای قابلیت نمایش تصاویر HD و Full HD هستند.

800px-Digital_video_resolutions_VCD_to_4K.svg_

فن آوری ۴k فشار بیشتری به تمام قسمتهای سیستم وارد می کند ، چهار برابر بیشتر از ۱۰۸۰p . این مانع فنی می تواند مانع تثبیت فن آوری ۴k  شود. اگر تمام قسمتهای سیستم نیاز به ارتقاء داشته باشند ، کاربران با سرعت کمتری به استقبال این فن آوری می روند. آنها خواهند پرسید اگر که محتوای ۴K زیادی وجود ندارند (به عنوان مثال فیلم های تولید شده با فیلمبرداری ۴K ) ، داشتن این فن آوری چه فایده ای خواهد داشت.

اما انقلاب ۴K مانند ۳D نیست که برای اکثر مردم کاربردی نداشته باشد. ۴K فوایدی برای کاربران خواهد داشت . به عنوان مثال ۴K و یا رزولوشن های بالاتر کلمات زبانهایی مانند Han ، Kanji و Hangul که زبانهای آسیای شرقی هستند را خوانا تر می کند. مهمتر اینکه بزودی سیستمهایی وارد بازار می شوند که قابلیت پشتیبانی این فن آوری را بصورت کامل دارند. دستگاه های همراهی که با دارا بودن صفحه نمایش مناسب ، دوربین ، مسیر داده ها ، حافظه  و پردازشگر مناسب ، از فن آوری ۴k بطور کامل پشتیبانی می کنند. بنابراین یک دستگاه به تنهایی قادر خواهد بود عکس ها و فیلم هایی با کیفیت ۴K نتنها ذخیره کند بلکه به نمایش هم در بیاورد.

همچنین اغلب استودیو های هالیوود در حال حاضر از این فن آوری برای فیلمبرداری استفاده می کنند ، اما برای نمایش در صفحه نمایش های فعلی ، این تصاویر را بصورت فشرده در می آورند و زمانی که صفحه نمایش های ۴K همگانی شدند تصاویر را با رزولوشن اصلی در اختیار کاربران قرار می دهند.

بدیهی است که ۴K تصاویر ویدیوئی بهتری را به ما خواهد داد ، اما مزایای دیگری هم دارد که کمتر به آن پرداخته شده. با همه این تفاسیر طی ۳ تا ۵ سال آینده ۴K به عنوان یک استاندارد شناخته خواهد شد.

Pencil-border-colorful-craft-backgrounds-4k-uhd-wallpapers-3840x2160

 

۴k چیست؟

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی