۴G چیست؟

     ۱۳۹۴-۰۴-۰۶

4G-network

۴G چیست؟

حتما در سال های اخیر نام هایی مانند ۲G ، ۳G و اخیرا ۴G  را شنیده اید. و یا در کنار آنتن گوشی خود حروف انگلیسی مانند H+ یا ۳G و …را دیده اید. اما این نام ها و حروف چیستند ؟ چه معنی دارند و چه تفاوتی بین آنها وجود دارد؟

برای تعداد زیادی از مصرف کنندگان ۳G و ۴G دوتا از مرموزترین واژه ها در فرهنگ لغت تکنولوژی تلفن های همراه هستند. شرکت های تولید کننده تلفن همراه از این دو واژه بخوبی برای فروش گوشی ها و تبلت های جدیدشان استفاده می کنند و احتمالا شما هم ترجیح می دهید تلفن همراهتان دارای بالاترین سطح تکنولوژی یعنی ۴G باشد. اما آیا شما به بالاترین سطح تکنولوژی نیاز دارید؟ و این نیازمندی آنقدر زیاد است که حاضرید بخاطر آن هزینه بیشتری انجام دهید؟

اما حرف G مخفف Generation به معنی نسل میباشد که به نسل تکنولوژی بکار رفته در تلفن های همراه و شبکه تلفن همراه اشاره دارد. با ورود نسل جدید شما باید تلفن همراه جدید بخرید و شبکه تلفن همراه را ارتقاء دهید که البته پر هزینه خواهد بود . دو نسل اول عبارت بودند از تلفن های همراه آنالوگ (۱G) و تلفن های دیجیتال  (۲G) . اما بعد از این بود که مساله پیچیده تر شد.

نسل سوم تلفن های همراه یا ۳G در سال ۲۰۰۳ وارد ایالات متحده شده و فراگیر شد. در حالی که نسل سوم اینترنت را به تلفن های همراه آورده و دوره جدیدی را در ارتباط بین انسانها آغاز کرد ، نسل چهارم با هدف بهبود کیفیت در ارتباط و افزایش سرعت وارد شد.

نسلهای جدید معمولا فن آوری های پایه ای جدید ، ظرفیت شبکه بیشتر برای داده های بیشتری که کاربران تبادل خواهند کرد ، و همچنین پتانسیل ارتباط صوتی بهتر را به همراه می آورند.

فن آوری ۴G شامل HSPA+ ، وایمکس که درحال حاضر منسوخ شده ، و LTE است. بسیاری بر این باورند که LTE تنها ۴G واقعی است و بسیاری هم بر این باورند که هیچکدام از آنها به اندازه ای که ۴G باید سریع باشد ، نیستند.

تفاوت بزرگی بین ۴G LTE و سایر فن آوری های ۴G  وجود دارد که بارزترین آن در سرعت آپلود است. اگر شما حجم زیادی از اطلاعات و داده ها ، عکس و ویدئو را آپلود می کنید، بعد از استفاده از HSPA به برتری LTE پی می برید. همچنین روشهای مختلفی برای پیاده سازی LTE وجود دارد بنابراین نمیتوان گفت که تمام سرعتهای LTE یکسان است.

اما آیا شما به تلفن های همراهی که دارای قابلیت ۴G هستند احتیاج دارید؟ آیا لازم است هزینه بیشتری پرداخت کنید؟

اگر استفاده شما از تلفن همراه تنها ارتباط صوتی و برقراری تماس است نیازی به تکنولوژی ۴G ندارید. پولتان را حفظ کنید.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که پوشش ۴G ندارد داشتن تلفن همراهی که قابلیت پشتیبانی ۴G داشته باشد مزیتی برای شما ندارد. ضمن اینکه این قابلیت عمر باتری گوشی را کم می کند.

اما اگر شما میخواهید سریعتر وبگردی کنید ،ویدئو به اشتراک بگذارید ، عکس آپلود کنید و حجم بیشتری از اطلاعات را ارسال و دریافت کنید داشتنن یک گوشی با فن آوری ۴G برای شما مناسب است.

۴G در کشورهای جهان

طبق آمار ارائه شده توسط Opensignal سرعت LTE در کشورهای مختلف متفاوت است که عوامل زیادی میتواند در آن موثر باشد. نگاهی به این آمار تفاوت ها و همچنین فاصله کشورها در این زمینه را نشان می دهد.

نمودار زیر زمان دسترسی به LTE را نشان می دهد.

01

در کشور کره جنوبی ۹۱درصد اوقات کاربران به LTE دسترسی دارند که بالاترین میزان دسترسی در بین تمام کشورهای دنیا محسوب می شود. بهترین شبکه تلفن همراه از این نظر Tele 2 است که در کشور سوئد قرار دارد . کاربران این شبکه ۹۳ درصد اوقات به LTE دسترسی دارند. دیگر اپراتورهای کشور سوئد هم از این نظر خدمات مناسبی را ارائه می کنند و به همین دلیل این کشور در رده دوم دسترسی به این تکنولوژی قرار دارد. CLARO BR در کشور برزیل سریعترین شبکه ۴G LTE را دارا می باشد اما با نگاه به جدول ، میزان دسترسی کاربران در این کشور ۴۵درصد اوقات است.

نمودار زیر میزان سرعت دانلود را در این کشورها نشان می دهد.

02

همانطور که می بینید بالاترین سرعت دانلود با توجه به تمام شبکه های موجود در یک کشور متعلق به کشور استرالیا است که سرعت دانلود در شبکه های LTE این کشور بطور متوسط ۲۴٫۵ مگابایت بر ثانیه است.

جدول زیر میزان تغییر در سرعت دانلود را برای کشورهای مختلف نشان می دهد. رنگ آبی کمرنگ مربوط به سرعت دانلود از طریق ۴G LTE در گذشته و آبی پر رنگ مربوط به سرعت دانلود در این کشورها و در زمان حال است.

03

همانطور که میبینید کشورهای استرالیا و ژاپن پیشرفت خوبی در این زمینه داشته اند. استرالیا ۴۲ درصد پیشرفت و ژاپن ۶۶ درصد بر سرعت دانلود شبکه ۴G LTE خود افزوده اند.

جدول زیر مقایسه سرعت دانلود با استفاده از فن آوری LTE با سرعت دانلود با استفاده از سایر فن آوری ها است.

04

با توجه به جدول سرعت دانلود با استفاده از تکنولوژی  ۴G LTE تقریبا دو برابر سرعت دانلود با استفاده از ۴G HSPA+ و پنج برابر سرعت دانلود با ۳G است. همچنین با توجه به جدول سرعت دانلود از طریق LTE بیشتری از سرعت دانلود از طریق WiFi نیز می باشد.

حال سوال اینجاست که اگر میتوان چنین سرعت هایی را با استفاده از این تکنولوژی فراهم کرد ، در زمان صرفه جویی کرد ، ارتباط موثر تری برقرار کرد و …، چه زمانی ما به این فن آوری در این سطح دسترسی خواهیم داشت؟

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی