کورتانا در windows phone

     ۱۳۹۴-۰۶-۲۵

wp_ss_20150917_0004

شاید شما هم از کاربران windows phone و یا surface های مایکروسافت باشید، اگر اینگونه است ، این مطلب شما را با یک قابلیت فوق العاده در تلفن های همراه ( تبلتهای ) ویندوزی آشنا می کند. یک هوش مصنوعی و یک دستیار هوشمند به نام کورتانا.

قابلیتهای کورتانا در تلفن های همراه و تبلت های دارای سیستم عامل ویندوز دستگاه های دارای این پلتفرم را بسیار جذاب تر می کند. به چند نمونه از قابلیتهای کورتانا در زیر توجه کنید :

جستجوی صوتی و تایپی

جستجوی یک ترانه یا موسیقی با گوش دادن به قطعه کوتاهی از آن

جستجو در میان نرم افزارهای موجود در گوشی بصورت صوتی و تایپی

راه اندازی نرم افزارها با فرمان صوتی

اجرای موسیقی های موجود در دستگاه همراه شما با فرمان صوتی

یاد آوری کارهای روزانه مانند یک منشی

معرفی فیلم های سینمایی و سریال های جدید و تریلر مربوط به فیلم و سریال

نمایش وضعیت آب و هوا ، وضعیت ترافیکی در بعضی کشورهای جهان ، اخبار ، نتایج تیم های ورزشی مورد علاقه ، نشان دادن رستوران های نزدیک به محل شما و …

اینها تعدادی از قابلیت های کورتانا هستند. برخی از این قابلیت ها که حریم خصوصی محسوب می شوند با اجازه شما عمل می کنند.

جستجوی صوتی و یا تایپی

یکی از عمومی ترین و معمول ترین کارهایی که کورتانا برای انجام آن طراحی شده ، جستجوی صوتی و تایپی است. برای استفاده از این قابلیت فقط کافیست وارد برنامه کورتانا شوید و یا علامت ذره بین در گوشی های ویندوزی را لمس کنید و سپس با تایپ کردن و یا لمس آیکن میکروفون و گفتن کلمه مورد نظر ، آن را جستجو کنید.

wp_ss_20150917_0005

جستجوی یک ترانه یا موسیقی با گوش دادن به قطعه کوتاهی از آهنگ

در حالی که ترانه یا موسیقی مورد نظر در حال پخش شدن است ، کورتانا را اجرا کنید. در بالا سمت راست آیکنی که برای موسیقی در نظر گرفته شده را لمس کنید. پس از چند ثانیه کورتانا اطلاعاتی راجه به موسیقی و یا ترانه در حال اجرا در اختیارتان قرار می دهد.

حتی اگر آهنگی در گوشی خود دارید و می خواهید اطلاعاتی راجه به آن بدست بیاورید ، کافیست از قسمت موسیقی گوشی آن را اجرا کرده و سپس درحالی که موسیقی پخش می شود ، کورتانا را اجرا کنید و آیکن مربوطه را لمس کنید تا نتایج را نشان دهد و سپس با لمس نتایج بدست آمده اطلاعات موسیقی و ترانه را نمایش خواهد داد.

wp_ss_20150917_0008

جستجو در میان نرم افزارهای موجود در دستگاه همراه شما بصورت تایپی و یا صوتی

کورتانا را اجرا کرده و آیکن میکروفون را در پایین صفحه لمس کنید. نام نرم افزاری که میخواهید پیدا کنید را به زبان انگلیسی بگویید. در صورتی که میخواهید با تایپ کردن نرم افزار را پیدا کنید نام آن را تایپ کنید . کورتانا در اینترنت به دنبال نرم افزار مورد نظر شما میگردد پس از نمایش نتایج جستجو، انگشتتان را روی صفحه گذاشته و به سمت راست حرکت دهید تا به تب Phone بروید. تبهای دیگر را هم امتحان کنید تا نتایج را ببینید.

wp_ss_20150917_0009

راه اندازی نرم افزارها با فرمان صوتی

برای این کار فقط کافیست کلمه Open را در ابتدا و سپس نام نرم افزار مورد نظر را به کورتانا بگوییم. مثلا Open Video , Open windows phone insider و … . اگر چندین نرم افزار داشته باشید که نامهای مشابه داشته باشند کورتانا از شما خواهد پرسید که کدامیک را اجرا کند. مانند تصویر زیر که سه نرم افزار با نام Calculator که پس از جستجوی Calculator نتیجه به صورت زیر توسط کورتانا به نمایش در آمد.

wp_ss_20150917_0010

اجرای موسیقی های موجود در دستگاه همراه شما با فرمان صوتی

برای استفاده از این قابلیت فقط کافیست فرمان صوتی play a music را به او بدهید. تلفظ صحیح این فرمان برای اجرای آن اهمیت دارد ( پلی ای میوزیک) . فرمانهایی برای تغییر موسیقی درحال پخش و توقف پخش هم وجود دارند. shuffle music با تلفظ ( شافل میوزیک ) موسیقی درحال پخش را تغییر می دهد. stop music با تلفظ ( ستاپ میوزیک ) و یا pause music ( پاز میوزک ) پخش را متوقف می کند.

wp_ss_20150917_0011

wp_ss_20150917_0012

wp_ss_20150917_0013

یاد آوری کارهای روزانه مانند یک منشی

این قابلیت به شما کمک می کند کارهایتان را دقیق تر و بر اساس برنامه زمانی انجام دهید. کورتانا کمک می کند که چیزی را فراموش نکنید. برای استفاده از این قابلیت ، کورتانا را اجرا کنید.

در قسمت بالای صفحه در سمت راست سه خط که آیکن منوهاست را لمس کنید تا مونهای کورتانا ظاهر شوند.

Remind me را انتخاب کنید.

علامت + در صفحه را لمس کنید.

در بالا یک عنوان برای این کاری که قرار است انجام دهید انتخاب کنید. در قسمت پایین اگر لازم است توضیحاتی وارد کنید. دکمه next را لمس کنید.

وارد بخش time شوید و زمان یاد آوری را مشخص کنید. در این ابتدا تاریخ و در کادر بعدی ساعت و در آخرین کادر تعداد دفعات را مشخص می کنیم.

wp_ss_20150917_0014

دکمه done را لمس کنید. یاد آوری ثبت شده و در تاریخ مشخص شده کورتانا به یادتان می آورد که طبق برنامه عمل کنید.

wp_ss_20150917_0015

 

wp_ss_20150917_0017

در پایین صفحه با لمس علامت پین کردن ، می توانید این یاد آوری را به صفحه اول پین کنید.

علاقمندی ها

در قسمت بالای صفحه در سمت راست سه خط که آیکن منوهاست را لمس کنید تا مونهای کورتانا ظاهر شوند.

از منوی interests می توانید تنظیمات مربوط به علاقمندی های خود را انجام دهید.

در پایین صفحه با لمس علامت + می توانید علاقمندی هایتان را مشخص کنید تا اطلاعات مربوط به آنها توسط کورتانا به شما نشان داده شوند ، مانند :

تیم ورزشی مورد علاقه با رفتن به بخش sport و سپس تایپ نام تیم مورد علاقتان

آب و هوای شهری که در آن زندگی می کنید و یا قصد مسافرت به آن را دارید با رفتن به بخش weather و وارد کردن نام شهر

و …

تنظیمات

در قسمت بالای صفحه در سمت راست سه خط که آیکن منوهاست را لمس کنید تا مونهای کورتانا ظاهر شوند.

از منوی settings می توانید تنظیماتی مانند تغییر نام ، مرتبط شدن به فیسبوک برای نمایش جاهایی که می روید به دوستانتان ، تنظیمات جستجو ، تنظیمات مکالمه و شنیداری کورتانا و همچنین کنترل مصرف باطری را انجام دهید.

wp_ss_20150917_0016

در قسمت speech settings که مربوط به تنظیمات گفتاری کورتانا است ، با تغییر female به male کورتانا با صدای مردانه پاسخ های شما را می دهد. کورتانا از زبان های دیگری مانند آلمانی و اسپانیایی ، ایتالیایی ، فرانسوی و … هم پشتیبانی می کند که در همین منو قابل تغییر هستند. هنوز زبان فارسی به این مجموعه اضافه نشده است.

کورتانا دارای توانایی های بسیار زیادی است و در آینده نیز قابلیتهای آن افزوده خواهد شد. شاید برای استفاده از نسل بعدی وسایل ارتباطی مبتنی برسیستم عامل ویندوز ، دیگر نیازمند لمس صفحه نمایش هم نباشیم.

برای دیدن مطالب بیشتر درباره ویندوزفون ها به این بخش و مطالب مرتبط با ویندوز ۱۰ به این بخش مراجعه کنید.

کورتانا در windows phone

 

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی