کورتانا ( بخش اول )

     ۱۳۹۴-۰۶-۲۲

cortana2

ویندوز ۱۰ همراه خود دستیار شخصی را به کامپیوتر شما می آورد که خود این موضوع یکی از بهترن دلایل برا مهاجرت به سیستم عامل جدید مایکروسافت است. نام کورتانا پس از حضور در بازی Halo به عنوان هوش مصنوعی که دستیار رییس اصلی است به عنوان نامی برای دستیار ویندوز مطرح شد.

کورتانا در بازی Halo  یکی از هوشهای مصنوعی UNSC است که به رییس در جنگ بین انسانها و مهاجمان بیگانه کمک می کند.  در این بازی کورتانا در سال ۲۵۴۹ بر اساس یک کپی از مغز دکتر کاترین الیزابت هازلی ساخته می شود . کورتانا در میان کسانی که Halo بازی می کنند از محبوبیت خاصی برخوردار است . اما حال این دستیار محبوب رییس وارد سیستم های خانگی ما شده تا با انجام کارهای روزانه ما از قبیل یاد آوری کارهای روزانه ، جستجو ، وبگردی و … به دستیار همه کاربران ویندوز تبدیل شود. در این مطلب و مطالب بعدی برخی از توانایی ها و ویژگی های کورتانا را مورد بررسی قرار می دهیم.

کورتانا در کجا قرار دارد؟

اولین باری که صفحه دسکتاپ ویندوز ۱۰ را ببینید حتما متوجه جعبه جستجو در کنار منوی استارت در نوار وضیفه می شوید. این جعبه یا باکس جستجو مربوط به دستیار شخصی ویندوز یعنی کورتانا است. شاید اندازه و ظاهر این باکس کمی زشت به نظر بیاید  به همین منظور مایکروسافت امکان تغییر آن را برای کاربران قرار داده. برای تغییر اندازه یا پنهان کردن این بخش ، روی یک قسمت از نوار وظیفه راست کلیک کنید و اشاره گر موس را روی Search قرار دهید تا منوهای آن ظاهر شوند. از میان منوهای ظاهر شده روی Show search icon کلیک کنید تا باکس جستجو تبدیل به آیکن ذره بین شود و فضای کمتری اشغال کند (آیکن ذره بین پس از تنظیمات اولیه کورتانا به شکل دایره ای که آیکن اصلی کورتانا محسوب می شود ، در می آید ). با کلیک رو Hidden این باکس پنهان می شود.

کورتانا شما را یاد میگیرد !

این هوش مصنوعی و دستیار شخصی توانایی های زیادی خواهد داشت. یکی از توانایی های او یادگرفتن است . مثلا کورتانا یاد می گیرد که شما کدام خواننده و یا چه سبک موسیقی را بیشتر می پسندید و …

تنظیمات اولیه کورتانا

۱_روی باکس جستجو یا آیکن ذره بین کلیک کنید تا کورتانا ظاهر شود.

۲_ در قسمت پایین دو دکمه خواهید دید. دکمه Next و دکمه Not interested . دکمه Next را کلیک کنید. در مرحله بعد از شما خواسته می شود تا با دسترسی ها و خواسته های کورتانا موافقت کنید که با زدن دکمه I agree … موافقت خود را اعلام می کنید.

cortana-02

۳_ سپس از شما خواسته میشود نامی برای خود انتخاب کنید تا کورتانا شما را با آن نام خطاب کند. نام را داخل کادر نوشته و Next را بزنید.

cortana-04

۴_ در مرحله آخر با تصویری مانند تصویر زیر روبرو خواهید بود. در این صفحه که همیشه بعد از کلیک روی آیکن کورتانا ظاهر خواهد شد ، لیستی از آنچه او درباره شما حدس زده و یا فهمیده را خواهید دید. مثلا اگر مکان زندگی شما در تنظیمات ویندوز شهر خاصی باشد وضعت آب و هوای آن منطقه برای شما به نمایش در خواهد آمد و اخبار و مطالبی درباره جایی که در آن زندگی می کنید و … همه اینها در تنظیمات ویندوز قابل تغییر هستند . با کلیک دکمه Open Notebook به تنظیمات بیشتری دسترسی خواهید داشت. و با کلیک روی دکمه Got it انجام تنظیمات در این مرحله به پایان می رسد.

cortana-05

جستجو در وب با استفاده از کورتانان را

یکی از ساده ترین کارهایی که دستیار شما انجام می دهد جستجو در اینترنت است. برای این کار فقط کافیست کلمه یا عبارتی که می خواهید جستجو شود را تایپ کنید و کلیک Enter را فشار دهید. درصورتی که چند مرورگر در کامپیوترتان نصب کرده باشید از شما در مورد انتخاب مرورگر سوال پرسیده می شود .

جستجو در کامپیوتر با استفاده از کورتانا

برای جستجو در میان نرم افزارهای موجود در کامپیوتر هم مانند جستجوی وب فقط کافیست کلمه یا عبارت مورد نظر را تایپ کنید تا کورتانا لیستی از برنامه ها و نرم افزارهای موجود در کامپیوتر شما را به نمایش بگذارد.

مانند تصویر زیر زمانی که کلمه Task را با کورتانا جستجو می کنیم ، نتایج شامل اپلیکیشن هایی می شود که همراه ویندوز روی سیستم نصب شده اند . ضمن اینکه با زدن دکمه Web میتوان جستجو را در اینترنت هم انجام داد.

cortana-01

در سری مطالب بعد تنظیمات و نکات بیشتری از توانایی های کورتانا را با هم خواهیم دید.

برای خواندن مطالب بیشتر از ویندوز ۱۰ به این بخش مراجعه کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی