کالیبره کردن رنگها در ویندوز ۱۰

     ۱۳۹۵-۰۷-۳۰

شاید شما هم پس از نصب ویندوز ۱۰ با مشکل تغییر برخی از رنگها مواجه شده باشید. مثلا در نرم افزار Word رنگ خاکستری اطراف و نوار ابزار به رنگ قرمزی تمایل داشته باشد . کالیبره کردن رنگها در ویندوز ۱۰

رنگ های غیر طبیعی گاهی باعث آزار و حتی خستگی و ناراحتی چشم و مشکلات بعدی نیز می شوند. بنابراین باید سعی کنیم تا حد ممکن رنگها طبیعی باشند و چشم ها را زود خسته نکنند. به این کار یعنی عمل تنظیم رنگ های نمایش داده شده توسط مانیتور ، کالیبره کردن رنگ می گویند. اگر رنگها در ویندوز کامپیوتر شما کالیبره باشند تصویر زیر برای شما به درستی به نمایش در می آید و می توانید درک درستی از رنگ های کالیبره و غیر کالیبره بدست بیاورید ، در غیر اینصورت این تصویر هیچ فایده ای برای شما نخواهد داشت و بهتر است این صفحه را با تلفن همراه یا تبلت خود باز کرده و رنگها را به درستی ببینید ( البته رنگ صفحه نمایش تلفن های همراه هم می تواند غیر کالیبره و نامناسب باشد که در اکثر تلفن های همراه اینچنین است)

کالیبره کردن رنگها در ویندوز 10

همانطور که می بینید چهار مربع در تصویر بالا نشان داده شده اند. مربع بالایی رنگ #dbdbdb است که یکی از طیف های رنگ خاکستری می باشند. این مربع باید در مانیتور شما دقیقا به رنگ خاکستری نشان داده شود و هیچگونه رنگ دانه دیگر در آن دیده نشود. اگر رنگ ویندوز شما کالیبره نباشد رنگ این مربع به قرمز یا آبی و یا سبز تمایل خواهد داشت. به سه مربع ردیف پایین نگاه کنید. اگر رنگها در ویندوز شما کالیبره باشند ، مربع سمت چپ را با رنگ خاکستری متمایل به قرمز ، وسطی متمایل به سبز و سمت راستی متمایل به آبی دیده می شوند و اگر کالیبره نباشد ، یکی از سه مربع به رنگ خاکستری دیده می شود . به هر حال این تصویر مقیاس مناسبی برای ویندوز های با رنگ غیر کالیبره نیست چون در هر صورت رنگهای این تصویر غیر واقعی دیده می شوند. بهتر است برای کالیبره کرده رنگها از چشم های خودمان کمک بگیریم و آنچه مناسب چشمانمان است تنظیم کنیم. در ضمن به یاد داشته باشید که کالیبره کردن فقط برای رنگ ها نیست و شما روشنایی و کنتراست و مقدار گاما و … نیز می شود. کالیبره کردن رنگها در ویندوز ۱۰

روش کالیبره کردن

برای این کار در محیط دسکتاپ راست کلیک کرده و گزینه Display Settings را انتخاب کنید تا پنجره مربوط به آن نمایش داده شود.

کالیبره کردن رنگها در ویندوز 10

در پایین پنجره ای که باز شده ، بروی Advanced display settings کلیک کنید تا تنظیمات پیشرفته صفحه نمایش ظاهر شوند. کالیبره کردن رنگها در ویندوز ۱۰

کالیبره کردن رنگها در ویندوز 10

در این پنجره در بخش Resolution مقداری را که Recommended شده انتخاب کرده و دکمه Apply را کلیک کنید.

در قسمت Related settings روی Color calibration کلیک کنید تا پنجره جدید ظاهر شود. کالیبره کردن رنگها در ویندوز ۱۰

کالیبره کردن رنگها در ویندوز 10

در پایین این پنجره بروی دکمه Next کلیک کنید.

در پنجره بعدی هم دکمه Next را کلیک کنید.

تنظیم گاما

کالیبره کردن رنگها در ویندوز 10

در پنجره جدید سه تصویر خواهید دید که هرکدام مقدار گاماهای متفاوت را نمایش می دهند. این تصاویر را بخاطر داشته باشید. تصویر سمت چپ مقدار گامای کم ، تصویر وسط مقدار گامای مناسب و تصویر سمت راست مقدار گامای بیش از اندازه را نشان می دهد.  در پایین پنجره روی دکمه Next کلیک کنید تا پنجره Adjust gamma ظاهر شود.

در پنجره Adjust gamma باید با بالا و پایین بردن نشانگر آبی رنگ به نقطه ای برسید که کمترین اثر از نقاط میان هر یک از دایره ها دیده شود و دایره ها در مرکز دارای نقاط سفید یا سیاه نباشند. چیزی شبیه به تصویر وسط (Good gamma) در تصویر بالا. امکان اینکه کاملا این نقاط دیده نشوند بسیار کم است و فقط سعی کنید تا حد ممکن آنها را محو کنید. روی Next کلیک کنید.

کالیبره کردن رنگها در ویندوز 10

پنجره بعد برای یافتن روشنایی و کنتراست است. در این پنجره دو راه وجود دارد یکی اینکه با کلیک روی دکمه وسط صفحه از این مرحله عبور کرده وتغییری ایجاد نکنید و یا اینکه در پایین صفحه دکمه Next را کلیک کنید.  ما دکمه Next را کلیک می کنیم.

کالیبره کردن رنگها در ویندوز 10

تنظیم روشنایی

در پنجره جدید سه تصویر وجود دارند که تصویر وسط نشان دهنده روشنایی مناسب است. در مراحل بعد باید سعی کنید به نتیجه ای مانند این تصویر برسید و روشنایی و تاریکی را در حد مناسب قرار دهید. دکمه Next را کلیک کنید.

در پنجره جدید تصویر مناسب دیده خواهد شد.  باید تنظیمات نور مانیتور را به نحوی تغییر دهید که پیراهن فرد از کت و همچنین پس زمینه مشکی و علامتی که در پس زمینه قرار دارد قابل تمییز باشد. برای تغییر نور باید از دکمه های مانیتور استفاده کنید. مانیتور های دارای دکمه هایی برای این منظور هستند که معمولا در کنارها و یا در زیر مانیتور قرار داده شده اند.

کالیبره کردن رنگها در ویندوز 10

تنظیم کنتراست کالیبره کردن رنگها در ویندوز ۱۰

مرحله بعد تنظیم کنتراست مانیتور است. برای این منظور هم سه تصویر وجود دارند که تصویر وسط نشان دهنده کنتراست مناسب است و باید سعی کنید در مراحل بعد به این میزان کنتراست برسید.

کالیبره کردن رنگها در ویندوز 10

برای تغییر میزان کنتراست تصویر هم باید از دکمه های مانیتور کمک بگیرید.

تعادل رنگها  کالیبره کردن رنگها در ویندوز ۱۰

مرحله بعد تغییر رنگ ها و رسیدن به نتیجه مناسب است. دکمه Next را کلیک کنید تا به پنجره ای مانند پنجره زیر مواجه شوید. همانطور که می بینید ، شما قادر هستید مقادیر سه رنگ اصلی مانیتور خود را تغییر دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

کالیبره کردن رنگها در ویندوز 10

در مانیتور مورد استفاده من رنگ قرمز کمی بیش از اندازه به نظر می رسد. با نگاه کرده به نوار ابزار و حاشیه های نرم افزار

Word Office 2016 مشخص بود که رنگ خاکستری به سمت قرمزی رفته و این آزار دهنده است.

حال من کمی رنگ قرمز را کاهش می دهم تا به نتیجه مورد نظر برسم. پس از رسیدن به نتیجه دلخواه دکمه Next را کلیک کنید.(نشان دادن این تغییرات بصورت تصویری امکان پذیر نبود به همین خاطر برای این بخش تصویری قرار داده نشد)

در پنجره جدید دو دکمه برای مقایسه حالتی که تنظیم کرده اید با حالت قبلی وجود دارد. با زدن این دکمه ها می توانید تغییراتی که ایجاد کرده اید را ببینید.

در پایان با زدن دکمه Finish که در پایین پنجره قرار دارد به تنظیمات خاتمه می دهیم.

با کلیک روی دکمه Finish پنجره ClearType ظاهر می شود. تنظیمات این بخش برای خواندن کلمات در مانیتور و واضح تر کردن آنهاست. روی دکمه Next کلیک کنید.

وضوح کلمات کالیبره کردن رنگها در ویندوز ۱۰

در پنجره بعد هم روی دکمه Next کلیک کنید. در پنجره بعد دو نمونه از متن نشان داده می شود ، متنی را که واضح تر دیده می شود انتخاب کرده و Next را کلیک کنید.

کالیبره کردن رنگها در ویندوز 10

در مرحله دوم انتخاب متن ، شش نمونه نشان داده می شوند که باز هم باید بهترین را انتخاب کنید.

عمل انتخاب متن ها در چند مرحله (پنج مرحله) ادامه پیدا می کند و در پایان با کلیک روی دکمه Finish  تنظیمات به پایان رسیده و نتیجه مطابق میل شما خواهد بود.

به یاد داشته باشید که عمل تنظیم رنگ ها بسیار مهم و برای سلامت چشم ها بسیار پر اهمیت است.

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی