کاخ هشت بهشت اصفهان

     ۱۳۹۴-۰۵-۰۵

8

کاخ تاریخی هشت بهشت در اصفهان و در زمان آخرین پادشاهان صفوی در باغ بلبل که جزیی از باغ بزرگ نقش جهان بوده ساخته شده است. این بنا در تاریخ ۱۰۸۰هـ.ق ساخته شده و نامهای دیگر آن هشت به هشت ، هشت در بهشت ، باغ بلبل می باشند.

کاخ هشت بهشت اصفهان هشت ضلعی ست و چهار نما دارد و دو متر بالاتر از سطح زمین ساخته شده است امارت دارای دو طبقه است و پله ها طوری طراحی شده‌اند که از هرطرف به عمارت فوقانی و تحتانی عبور و مرور می‌شود .

کاخ در دو طبقه و بر یک پایه‌ی هشت ضلعی به بلندی ۱۳۰ سانتی‌متر بنا شده است، بلندی کاخ نیز نزدیک به ۱۴ متر می‌باشد. کاخ را از چهارسوی، چهار ایوان باشکوه فرا گرفته است که نور لازم و کافی باغ را به فضای درونی بنا می‌رساند، فضای مرکزی بنا دارای مقرنس‌های گچی است که به نقاشی آراسته شده و از چهارسو به چهار ایوان باز می‌شود، آن گونه که طرح درونی بنا را به شکل چلیپا درمی‌آورد که در چهارطرف، چهار واحد ساختمانی طراحی شده و در کل با طبقه‌ی بالا، هشت واحد جدا از هم طراحی شده است.

محوطه-کاخ-هشت-بهشت

هر یک از واحدها با نقشه‌ی معماری، طرح تزیینی و فضای درونی گوناگون سامان یافته است. معمار، بنا را به هزار تویی تبدیل کرده که در این فضای کوچک، به ویژه در طبقه‌ی دوم، غرفه‌های بسیار کوچک پدید آورده و برای جای جای آن از دیدگاه تزیینی و بهره‌گیری برنامه داشته است.

در وسط امارت حوضی هشت ضلعی طراحی شده از جنس مرمر معروف به حوض مروارید، این حوض طوری حجاری شده که آب بصورت مروارید از آن تراوش می کند.

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی