چشم لندن

     ۱۳۹۴-۰۶-۱۰

londres2

چشم لندن بزرگترین چرخ و فلک اروپا با ارتفاع ۱۳۵ متر می باشد.

این چرخ و فلک در ساحل شرقی رودخانه تایمز و تقریباً روبروی ساختمان پارلمان بریتانیا واقع شده‌است.

سالانه ده میلیون نفر بر این چرخ و فلک سوار می شوند و آن را به یکی از بزرگترین منابع جذب توریست بریتانیا تبدیل کرده اند. چشم لندن نه تنها از نظر سرگرمی و تفریح و از نظر صنعت توریسم، بلکه از نظر جایگاه و تاثیر آن بر فضای شهری و معماری لندن، و از نظر تجربه ای که برای سرنشینان آن به وجود می آورد پدیده قابل مطالعه ای است.

“بریتش ایرز” یا سازمان “هواپیمایی بریتانیا” به مناسبت آغاز “هزاره سوم میلادی” یا “ملانیوم” جدید این چرخ فلک را در ساحل جنوبی “رود تیمز”در قلب منطقه توریستی و تاریخی لندن با صرف هفتاد میلیون پوند ایجاد کرد.

این چرخ و فلک دارای ۳۲ محفظه کپسول مانند به شکل دماغه هواپیماست که هر کدام ۲۵ سرنشین ظرفیت دارد. یعنی جمعاً ۷۵۰ سرنشین می توانند همزمان بر آن نشسته و از فراز رود تیمز، شهر لندن را نظاره کنند.

در بالای این اسباب بازی بزرگ حدود ۳۰ دقیقه از نمای ۳۶۰ درجه شهر لندن لذت می برید و می توانید حتی قلعه وینزور در فاصله ۴۰ کیلومتری را نیز مشاهده کنید.

در عین حال، لندن آی برای صاحبانش، یعنی هواپیمایی بریتانیا و کسانی که از صنعت توریسم لندن استفاده می کنند، حکم معدن سرشار ثروت را دارد. از ابتدای راه اندازی لندن آی تاکنون، سالیانه ده میلیون نفر از آن استفاده کرده اند و هر سرنشین یازده پوند در قلک توریسم لندن واریز کرده است. یعنی این چرخ همیشه در گردش که چیزی جز چند قطعه فلز و چند نفر گرداننده آن نیست، به تنهایی سالیانه صد و یازده میلیون پوند (قریب به صد و شصت میلیارد تومان) سرمایه جذب توریسم بریتانیا کرده است. اگر مجموعه هزینه هایی را که هر توریست در مدت اقامت و بازدید خود در لندن انجام می دهد، محاسبه کنیم در آن صورت عایدی چشم لندن  رقمی معادل چند ده برابر درآمد حاصل از فروش بلیطش خواهد شد. این درآمد سرشار باعث شد که در همان آغاز به کار، شرکت توریستی”گروه توساد”صاحب موزه معروف مادام توساد- که مالک یک سوم چشم لندن بود، حاضر شد تنها برای خرید یک سوم دیگر سهم لندن آی ۱۲۰ میلیون پوند به هواپیمایی بریتانیا پرداخت کند.

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی