پرینت بافت زنده

     ۱۳۹۴-۰۴-۱۷

biobots

بسیاری از افراد جانباز و معلول در سراسر دنیا از اندام مصنوعی مانند پا استفاده می کنند. با توجه به رو به گسترش بودن پرینتر های سه بعدی شاید کار برای ساختن اندام مصنوعی راحت تر هم شده است. اما چه میشد اگر می توانستیم اندامی طبیعی با بافتهای سلولی زنده برای این افراد فراهم کنیم. یعنی پرینتر های سه بعدی که توان ساختن اندام با بافت زنده را دارند. به نظر غیر ممکن می آید؟ این ایده عجیب و غیرقابل باور همان چیزی است که BioBots در اندیشه انجامش است.

BioBots اولین شرکتی نیست که ایده تولید بافتهای زنده را ارائه کرده ، بلکه بیش از یک دهه است که محققان در این زمینه به تحقیق می پردازند. اما Danny Cabrera و Ricardo Solorzano بنیانگذاران BioBots بر این باورند که راه بهتری برای تحقق این ایده پیدا کرده اند.

به گفته Danny Cabrera پرینترهای سه بعدی رایج هم از نظر اندازه بسیار بزرگ هستند که تقریبا به اندازه یک اتاق میباشند و هم از نظر قیمت حدود نیم میلیون دلار که بسیار گران هستند ضمن اینکه کار کردن با آنها برای عموم غیر ممکن است و باید توسط متخصص راه اندازی و مورد استفاده قرار گیرند.

Danny Cabrera و Ricardo Solorzano پرینتر سه بعدی کوچک و کم هزینه ای را ساخته اند که می تواند بجای پرینترهای بزرگ و گران که غیر قابل استفاده برای عموم هستند ، مورد استفاده قرار بگیرند. پرینتر سه بعدی BioBots از جوهر مخصوصی استفاده می کند که می تواند با سلول های زنده ترکیب شده و بافتهای زنده سه بعدی را بسازد.

کلید این فرایند و آنچه پرینتر BioBots را از سایر ماشینهای تولید سلولهای زنده متمایز می کند ، در جوهر این پرینتر است. این جوهر حاوی پودر photoinitiator مخصوصی است که وقتی طول موج خاصی از نور آبی به آن تابیده می شود ، امکان تولید ساختارهای زنده را فراهم می کند و این بدون استفاده از فشار نور فرابنفشی است که بسیاری از ماشینهای تولید سلول های زنده مورد استفاده قرار می دهند. به گفته Cabrera این روش یعنی استفاده از نور آبی نسبت به استفاده از نور فرابنفش و فشار زیاد موثر تر است زیرا در این روش سلولها دیگر تخریب نمی شوند.

کاربر برای پرینت یک ساختار دارای بافت زنده به راحتی پودر photoinitiator پرینتر BioBots را با هر سلول زنده ای که می خواهد پرینت سه بعدی از آن تهیه کند بعلاوه عوامل موثر دیگری که باعث چسبیدن سلولها به هم می شوند ، ترکیب می کند. سپس این مخلوط در داخل پرینتر قرار می گیرد و پرینتر با فشار هیدرولیکی آن را به سمت خروجی هدایت می کند. طراحی جسم یا اندامی که قرار است پرینت شود مانند سایر پرینترهای سه بعدی با استفاده از CAD و نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی انجام می شود.

تکنولوژی تولید اندام با بافت زنده هنوز کامل نشده و راهی طولانی در پیش دارد ، اما در حال حاضر BioBots چند نمونه از بافتهای زنده را تولید کرده و برای آزمایش و تکمیل پروژه انقلابی خود در اختیار محققان و پزشکان در سراسر ایالات متحده قرار داده اند.

3d-printed-ear

 

 

پرینت بافت زنده

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی