آموزش میانبرهای مرورگر

     ۱۳۹۴-۰۲-۲۸

آموزش میانبرهای مرورگر – حرفه ای تر وبگردی کنید .

اگر بصورت حرفه ای به وبگردی می پردازید شاید بارها شده که در حال تایپ یا زمانی که دستانتان روی کیبور است دست به موس شده و تب مرورگر را تغییر دهید یا از منوی فایل  اقدام به ذخیره صفحه و بسیاری از کارهای دیگر نمایید . گاهی این کار یعنی دست برداشتن از کیبود و گرفتن موس کمی آزار دهنده می شود و یا گاهی موس دچار مشکل می شود و بسیاری از موارد دیگر شما را از انجام کارتان باز می دارد. شرکتهای تولید کننده نرم افزار مرورگر برای راحتی بیشتر کاربرانی که زمان بیشتری را در اینترنت می گذرانند ، میانبرهایی را برای مرورگر خود در نظر می گیرند. این میانبرها در بسیاری از مرورگرها مشابه است. چند کلید میانبر که در میان مرورگرهایی مانند کروم ( Chrome ) ، فایرفاکس( Firefox )، سافاری ( Safari )، اپرا  ( Opera )و اینترنت اکسپلورر  ( Internet Explorer )مشترک هستند را در ادامه معرفی می کنیم . یاد گیری این میانبرها باعث می شود تا از وبگردی لذت بیشتری ببرید ، زمان کمتری برای انجام کارتان صرف کنید و حرفه ای تر باشید. برای یاد گیری این میانبر ها لازم نیست همه را یکباره از بر کنید ، فقط کافیست برای مدتی از یکی و یا چند تا از آنها استفاده کنید و بعد از مسلط شدن به سراغ بعدی بروید تا همیشه در ذهنتان باقی بمانند .

برای شروع کار اینگونه عمل کنید: در سمت چپ این مطلب یک ستون از مطالب اخیر سایت را می بینید . موس را روی بالاترین مطلب برده ، دکمه کنترل کیبورد را نگه داشته و دکمه وسط موس را فشار دهید ( یعنی با دکمه وسط موس کلیک کنید ، دکمه وسط موس را حرکت ندهید ، فقط کلیک کنید و رها کنید ) . درحالی که دکمه کنترل را نگه داشته اید روی تمام مطالب سمت چپ به همین شکل با دکمه وسط موس کلیک کنید. تمام مطالب در تب های جدید باز می شوند و در پس زمینه می مانند. به این تبها در ادامه نیاز دارید.

tab

میانبر ها :

Ctrl+1  ( کنترل را نگه دارید و عدد ۱ را بزنید ) در صورتی که چند تب در مرورگرتان باز باشد میتوانید برای رفتن به تب اول مرورگر از این میانبر استفاده کنید.

Ctrl+2  برای رفتن به تب دوم در مروگرتان از این میانبر استفاده کنید. امتحان کنید !

Ctrl+3  ، Ctrl+4  ، Ctrl+5  ، Ctrl+6  ، Ctrl+7  ، Ctrl+8  هرکدام شما را به تب مورد نظر هدایت می کنند و لازم نیس برای این کار از موس استفاده کنید.

Ctrl+9  شما را به تب آخر هدایت می کند. فرقی نمی کند که مثلا سه تب داشته باشید یا بیست تب در هر صورت این میابر شما را به آخرین تب می برد.

Ctrl+Tab  شما را به تب بعدی می برد.

Ctrl+Shift+Tab  شما را به تب قبلی می برد دقیقا برعکس حالت قبل.

کلید های ترکیبی  Ctrl+PageUp و Ctrl+PageDown هم شما را به تب  بعدی و قبلی می برند.

‍Ctrl+W و Ctrl+F4 تبی که در آن هستید را می بندند.

Ctrl+Shift+T تبی را که بسته شده دوباره باز می کنند. برای زمانی که اشتباها تبی را بستید بسیار کاربردی خواهد بود .

Ctrl+T تب جدید باز می کند.

‍Ctrl+N یک پنجره جدید از همین مرورگر باز می کند .

Alt+F4 در مرورگرها و بیشتر نرم افزارهای دیگر وظیفه بستن پنجره مرورگر یا نرم افزار را بر عهده دارد.

چند میانبر که به کمک موس نیاز دارد

موس را روی یک تب ببرید و با دکمه وسط موس کلیک کنید. تب بسته میشود.

موس را روی یکی از عکسهای این مطلب ببرید ، دکمه کنترل Ctrl را نگه دارید و کلیک کنید و یا با دکمه وسط موس کلیک کنید. این کار لینکی که در نظر داریم را در تب جدید باز می کند و در پس زمینه می ماند بدون اینه به تب آن برود . این کار زمانی که می خواهید لینکها یا عکساهای زیادی ( عکسهایی که لینک هستند ) را باز کنید بسیار مفید است .

Shift+Click  لینک را در پنجره جدید باز می کند. ( حالت قبلی در تب جدید بود )

Ctrl+Shift+LeftClick  کنترل + شیف + کلیک چپ لینک را در تب جدید باز میکند و تب را به نمایش در می آورد ( در پس زمینه نمی ماند ).

 

میانبرهای هدایت

Alt+← ترکیب آلت و فلش چپ کار دکمه Back  مرورگر را انجام می دهد. ترکیبBackspace  که معمولا در کیبورد بالای دکمه Enter  قرار دارد هم همین کار را می کند.

→+Alt ترکیب آلت و فلش راست کار دکمه Forward مرورگر را انجام می دهد. ترکیب Shift+Backspace هم همین کار را می کند.

F5 صفحه را دوباره بار گذاری می کند. Reload  می کند.

Ctrl+F5 صفحه را دوباره بارگذاری می کند و Cache را در نظر نمی گیرد (انگار اولین بار است وارد این صفحه شده اید مرورگر از محتویات حافظه خود که از بازدید های قبلی شما برایش به وجود آمده صرف نظر می کند).

Esc باعث توقف عملیات می شود مانند دکمه X که در کنار نوار آدرس قرار دارد و در زمان لود شدن صفحه می توان آن را برای توقف بکار برد.

Alt+Home صفحه پیشفرض مرورگر (خانه) را باز می کند.

زوم

Ctrl+Mousewheel Up نگه داشتن دکمه کنترل و حرکت دادن دکمه وسط موس به جلو باعث زوم در پنجره مرورگر می شود. نگه داشتن دکمه Ctrl و زدن علامت + نیز همین کار را انجام می دهد .

Ctrl+MousewheelDown  نگه داشتن دکمه کنترل و حرکت دادن دکمه وسط موس به طرف عقب برعکس مورد قبل مرورگر را از حال زوم خارج می کند. نگه داشتن دکمه Ctrl و زدن علامت –  نیز همین کار را انجام می دهد .

Ctrl+0 زوم را به حالت پیشفرض و عادی باز می گرداند.

F11 محتوای پنجره مرورگر را تمام صفحه می کند.

اسکرول

Space  و یا PageDown. زدن این دکمه ها باعث می شود شما در پنجره یک فریم (Frame) به پایین برده شوید .

Shift+Space و یا PageUp برعکس حالت قبل عمل می کند.

Home شما را به بالای صفحه می برد.

End شما را به انتهای صفحه می برد.

نوار آدرس

Ctrl+L ، Alt+D و یا F6 نوار آدرس را فعال و آماده تایپ کردن می کنند.

F6

Ctrl+Enter بعد از تایپ اسم یک سایت و فشردن همزمان کنترل و اینتر پیشوند www. و همچنین پسوند .com به کلمه یا اسمی که تایپ کرده اید اضافه می شود.

Alt+Enter ، یک کلمه یا آدرس یک سایت را در نوار آدرس تایپ کنید و بعد آلت و اینتر را همزمان فشار دهید . نتیجه در یک تب جدید نشان داده می شود.

جستجو

Ctrl+K و یا Ctrl+E باکس جستجو را فعال و آماده تایپ می کنند. در مرورگرهایی که باکس جستجو ندارند مانند کروم ، نوار ادرس به عنوان باکس جستجو وجود دارد بنا بر این نوار آدرس فعال می شود. در مرورگز اینترنت اکسپلورر فقط Ctrl+E عمل می کند.

Alt+Enter نتایج جستجوی کلمه ای که در باکس جستجو تایپ کرده اید را در یک تب جدید نمایش می دهد.

Ctrl+F و یا F3 باکس جستجوی داخل صفحه را باز می کند. با استفاده از این ابزار جستجو می توانید کلمه مورد نظرتان در این صفحه را جستجو کنید. اگر در صفحه سایتی به دنبال کلمه خاصی هستید و متن یا منوهای زیادی در صفحه وجود دارد این ابزار کمک بسیار خوبی برای شما خواهد بود فقط کافیست کلمه مورد نظرتان را از این روش جستجو کنید.

Ctrl+F

Ctrl+G و یا F3.  اگر مرحله قبل را انجام داده اید و در حالی که در حال جستجوی کلمه ای در یک صفحه هستید و تعداد زیادی نتیجه برای جستجوی شما پیدا شده این کلیدهای میانبر کمک می کنند تا بین نتایج حرکت کرده و نتیجه بعدی را نمایش می دهند.

Ctrl+Shift+G و یا Sift+G برعکس دکمه های میانبر قبلی عمل می کنند و در بین نتایج جستجو حرکت کرده و به نتیجه قبلی می روند.

تاریخ و Bookmark

Ctrl+H تاریخچه (History) مرورگر را باز می کند.

Ctrl+J تاریخچه دانلودها را باز می کند.

Ctrl+D وبسایتی که در آن قرار دارید را به  Bookmark اضافه می کند.

Ctrl+D

Ctrl+Shift+Del پنجره پاک کردن تاریخچه مرور را باز می کند.

سایر موارد

Ctrl+P از صفحه پرینت می گیرد.

Ctrl+S صفحه سایت را ذخیره می کند.

Ctrl+O اگر میخوهید فایلی (مثلا یک فایل HTML یا حتی عکس و فایل متنی و …) را با مرورگر خود باز کنید این کلید های ترکیبی چنین قابلیتی را ایجاد می کنند.

Ctrl+U کد منبع صفحه اینترنی که در آن قرار دارید را باز می کند. ( در اینترنت اکسپلورر عمل نمی کند )

F12 و یا Ctrl+Shift+I ابزارهای توسعه را نمایش می دهند. ( برای کار کردن در ورژن های قدیمی تر فایرفاکس نیازمند داشتن اکستنشن فایرباگ است )

 

 

 

ممکن است یک یا چند مورد از موارد بالا در مرورگر شما کاری انجام ندهند اما این میانبرها بطور کل در مرورگرها به این شکل تعریف شده اند تا کاربران مجبور به یادگیری میانبرهای مختلف برای مرورگرهای متفاوت نباشند و با راحتی و لذت بیشتر به وبگردی بپردازند .

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی