موزه هنر کیمبل (kimbell art museu)

     ۱۳۹۴-۰۴-۲۷
  kimbell-museum
موزه هنر کیمبل (kimbell art museu) واقع در شهر فورث ورث در ایلات تگزاس.
طراح : لوئی کان که  یکی از اعضاء اصلی تیم سیام بود.
مشاور نور پردازی : ریچارد کلی.
سال ساخت : ۱۹۷۲_۱۹۶۶

موزه هنر کیمبل (kimbell art museu) از زیباترین ساختمانها در جهان است که در زمره کلاسیکهای تمام دوران است معمار آن لوئیس کان می باشد که به دلیل حساسیتش نسبت به نور در طراحی معماری به “شاعر نورپرداز” معروف شده است.

اوج به کارگیری عملکردگرایانه و معناگرایانه نور در معماری را می توان در موزه هنر کیمبل تگزاس آمریکا مشاهده کرد. این ساختمان که در طول دوران مختلف همواره جزو زیباترین آثار معماری بوده است.

kimbel2

لویی کان ملایم ترین سطح نور روز را برای روشنایی محیط موزه انتخاب کرد، با این هدف که اشعه ماورای بنفش نور خورشید، تاثیر مخربی نداشته و یا حداقل بسیار کم باشد. پیش ورودی مجموعه شامل یک حیاط در درون فرم C شکل و حجمی خالی در انتهای آن می باشد. سه حیاط مرکزی در دل گالری ها ارتباط با محیط بیرون را فراهم و فرصتی برای توقف و تغییر ایجاد می کنند. نور این حیاط ها توسط درختان ظریفی که شاخه های آن بر روی شبکه های سیمی در بالا با پوششی نیمه شفاف کشیده شده است، کنترل می گردد.

قسمت اعظم مصالح این اثر از بتن مسلح و از سنگ تراورتن هم در نما استفاده شده و بطور کلی لویی کان بر تامین نور و روشنایی طبیعی تاکید داشتن که این اثر در مقایسه با اثار کلاسیک با اثار کلاسیک یونانی مقایسه میشود.

لویی کان بی شک یکی از معنوی ترین معماران و آموزگاران نسل دوم معماری مدرن است. او ارتباط بین فضاهای مربوط به انسان و اجزای سازنده فضا را با روشی نو بازگو کرد و بیشتر به مقولاتی چون نور، نظم، احساس، سکوت، رابطه، آرامش، تناسب، طبیعت، ابدیت و … پرداخت و برای معماری نوین یک زیربنای فلسفی تعریف کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی