معبد آناهیتا

     ۱۳۹۴-۰۳-۳۱

ker2

معبد آناهیتا در شهر کنگاور قرار دارد.این معبد بر روی مصطبه ای عظیم که وسعت قابل توجهی دارد بنیاد گردیده است.
برای ساختمان صفه در چهار وجه دیوار قطور ۱۸ متری با ارتفاعی متغیر بر حسب عارضه های طبیعی صخره ۷ تا ۸ متر پی افکنده شده که با لاشه ها و سنگهای غول پیکر آسای غیر هندسی و ملاط گچ انباشته شده است.

در معبد آناهیتا سنگهای نما با دقت و ظرافت توسط حجاران تراشیده شده است.و پس از گونیا کردن آنها را در کنار هم قرار داده بوسیله بستها و میله های آهنی و مذاب سرب به هم متصل گردیده اند و سپس در پشت این حجاریها با ملات گچ(دوغاب) جاهای خالی پر نموده و بنا را با پیکره تپه و پایه پیوسته اند.

آناهید یکی از چهار عنصر مقدس آب و آتش و هوا و خاک است.در معنی می توان گفت که پاک و با عفت و با تقوی است که ارمنیان درست آن را تلفظ میکنند . این زیارتگاه پس از آذرگشسب از بزرگ ترین مکانهای باستانی و مقدس ایران بوده است که از دوره شاهنشاهی اشکانی ( پارتیان ) باقی مانده است.نیایشگاه آناهیتا بنای تاریخی که امروزه در شهر کنگاور واقع شده‌است. کنگاور در میانه راه امروزی همدان کرمانشاه و بر سر راه تاریخی هگمتانه تیسفون قرار گرفته‌است.

سبک معماری بنا شیوه پارتی است. این بنا بر روی تپه طبیعی با حداکثر ارتفاع ۳۲ متر نسبت به زمین های اطراف ساخته شده است. در گوشه شمال غرب این بنا امامزاده و مسجدی برپاست.

قدمت این بنا را به دورهٔ اشکانی و ساسانی نسبت داده، نشانه‌ها و واژه‌های دوره ساسانی بر روی سنگ‌ها حک گردیده‌است.

anahita

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی