مرورگر آینده

     ۱۳۹۴-۰۱-۱۵

 پایانی بر مرورگر IE

جدیدترین نسخه از سیستم عامل شرکت مایکروسافت یعنی ویندوز ۱۰ بزودی وارد بازار خواهد شد و این در شرایطی است که انتظار میرفت مایکروسافت بعد از ویندوز های ۷ ، ۸ و ۸٫۱ نسخه بعدی سیستم عامل خود را با نام ویندوز ۹ منتشر کند . ویندوز ۱۰ با این پرش میتواند دربردارنده تغییرات بسیار زیادی نسبت به ویندوز ۸٫۱ باشد .
بر اساس اظهارات رسمی مقامات مایکروسافت یکی از بزرگترین تغییرات در نسخه ۱۰ اضافه شدن یک مرورگر جدید خواهد بود.
کریس کاپوسلا ( رئیس بخش بازاریابی مایکروسافت ) در این باره چنین میگوید : ” ما در حال حاضر به دنبال نامی مناسب برای مرورگر جدیدمان در ویندوز ۱۰ هستیم ” . “ما همچنان اینترنت اکسپلورر را خواهیم داشت اما مرورگر جدیدی در کنار آن عرضه خواهد شد.”
هرچند خبرهایی مبنی بر بازنشسته شدن اینترنت اکسپلورر منتشر شده اما هیچ اظهار نظر رسمی در این زمینه از سوی مایکروسافت بیان نشده است. به گفته تری میرسون ( مدیر اجرایی بخش سیستم عامل های مایکروسافت ) ، ویندوز ۱۰ در تابستان سال ۲۰۱۵ در ۱۹۰ کشور جهان و به ۱۱۱ زبان دنیا در دسترس خواهد بود .
اما سوال اینجاست که چرا مایکروسافت در فکر مرورگر جدید برای سیستم عامل خود است ؟
شاید جواب این سوال بسیار ساده باشد. شما به عنوان یک کاربر از کدام مرورگر استفاده می کنید ؟ آیا برای تلفن همراه یا تبلت خود به فکر نصب مرورگر اینترنت اکسپلورر بوده اید؟ واقعیتی که مایکروسافت پیش از سایرین به آن پی برده و از مدتها پیش در اندیشه راه حلی برای آن بوده است .

بیایید نگاهی به آمارهای رسمی بیاندازیم :

بر اساس آمار ارائه شده در سایت w3schools در ماه فوریه سال ۲۰۱۵ تنها ۸ درصد از کاربران اینترنت از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده کرده اند و این درحالیست که این میزان در سال ۲۰۱۴ در همین ماه ۹٫۸ درصد ،

در ماه فوریه سال ۲۰۱۳ برابر با ۱۳٫۵ درصد ،

در ماه فوریه سال ۲۰۱۲ برابر با ۱۹٫۵ درصد ،

در ماه فوریه سال ۲۰۱۱ برابر با ۲۶٫۵ درصد ،

در ماه فوریه سال ۲۰۱۰ برابر با ۳۵٫۳ درصد ،

در ماه فوریه سال ۲۰۰۹ برابر با ۴۳٫۶ درصد ،

در ماه فوریه سال ۲۰۰۸ برابر با ۵۴٫۷ درصد و … بوده است. همانگونه که مشاهده می کنید این میزان کاربران اینترنت اکسپلورر از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ از ۵۴٫۷ درصد کاربر به ۸ درصد کاربر کاهش پیدا کرده  و در این میان بیشترین تاثیر را شاید بتوان به مرورگر کروم اختصاص داد که با توانایی ها و قابلیت های خود کاربران زیادی را بسوی خود جلب کرد بصورتی که در ماه سپتامبر ۲۰۰۸ با ورود به بازار رقابت با مرورگرهای قدرتمند آن زمان یعنی فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر که بیش از ۹۰ درصد سهم بازار را در اختیار داشتند ، در یک بازه زمانی هفت ساله ۶۲٫۵ درصد از کاربران را به سوی خود جلب کرد.

 

Browser-Statistics

 

اگر شما به عنوان یک توسعه دهنده وب فعالیت می کنید حتما با چالشی که اینترنت اکسپلورر پیش روی شما قرار میدهد روبرو شده اید. نگاهی به آمار زیر می تواند کمک بسیار زیادی برای شما باشد تا با یک حساب کتاب نچندان ساده به میزان تقریبی کاربران نسخه های مختلف اینترنت اکسپلورر پی ببرید. برای دیدن آمار کامل تر به سایت w3schools مراجعه کنید.

Internet-Explorer-Statistics

نسخه های ۵ و ۶ مرورگر اینترنت اکسپلورر که تعداد کاربران آنها بسیار کم و نزدیک به صفر و شاید هم صفر است در جدول فوق لحاظ نشده اند .

همانطور که از جدول پیداست بیشتر کاربران اینترنت اکسپلورر یعنی بیش از نیمی از آنها از نسخه ۱۱ (آخرین نسخه ) این مرورگر که دارای توانایی بیشتری در اجرای کدهای css3 و html5 است استفاده میکنند . با این وجود نمیتوان مثلا عدد ۱٫۲ درصد کاربران نسخه ۸ را در نظر نگرفت با علم به این که طبق آمار ارائه شده در سایت internetlivestats  تعداد کاربران اینترنت در جهان حدود ۳ میلیارد نفر است ، ۱٫۲ درصد از آنها یعنی حدود ۳۶ میلیون نفر. طبق آمار ارائه شده در بخش دیگری از این سایت تعداد کاربران اینترنت در ایران در سال ۲۰۱۴ بیش از ۲۲ میلیون نفر بوده است که ۱٫۲ درصد از این میزان برابر خواهد بود با ۲۶۰ هزار نفر . آیا واقعا ۲۶۰ هزار نفر در ایران از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده میکنند؟!! البته این فقط یک محاسبه ساده بدون در نظر گرفتن موارد و پارامترهای افزایش و کاهش دهنده بسیار زیادی است که تاثیر قابل توجه ای بر این اعداد دارند و نمیتواند نزدیک به واقعیت تلقی شود اما برای توجیه این را باید در نظر گرفت که بسیاری از سایتهای دانشگاهی و دولتی و … تاکید به استفاده از این مرورگر دارند و با ورود به سایت از شما خواسته میشود برای بهرمندی کامل و دسترسی به تمام قسمتهای سایت از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده کنید . پس شما فقط برای ورود یه آن سایت خاص و به اجبار از این مرورگر استفاده میکنید و در سایر موارد احتمالا از فایرفاکس یا کروم بهره میبرید . ضمن اینکه در بسیاری از ادارات و سازمانها ، کامپیوترهای اداری فقط مرورگر پیشفرض را نصب کرده و استفاده میکنند .

به تصویر زیر نگاه کنید .

br-vr-map

 

این تصویر کشورهای جهان را بر اساس میزان استفاده کاربرانشان از مرورگرها در ماه جولای ۲۰۱۴ دسته بندی کرده و با رنگهای مختلف نشان می دهد. همانطور که میبینید مرورگر غالب در اکثر کشورها ، مرورگر کروم است که با رنگ سبز نشان داده شده. در ایران مرورگر فایرفاکس بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد . اما جالب ترین نکته این تصویر رنگ آبی کشورهای ژاپن و کره جنوبی است که نشان میدهد مرورگر غالب در این کشورها اینترنت اکسپلورر است. با وجود اینکه رنگ قرمز ( مرورگر اوپرا ) بسیار بیشتر از رنگ آبی دیده میشود اما اینترنت اکسپلورر سهم بیشتری از بازار مرورگرها را به خود اختصاص داده (۸٫۵ درصد اینترنت اکسپلورر در برابر ۱٫۷ درصد اوپرا ) چون عوامل دیگری همچون دسترسی نداشتن بسیاری از مردم در کشورهای آفریقایی به اینترنت در این جداول و نقشه موثر هستند ضمن اینکه این نقشه فقط نشان میدهد که کدام مرورگر در یک کشور خاص بیشتر مورد استفاده است نه اینکه همه کاربران اینترنت این کشور از این مرورگر استفاده می کنند. بر اساس آمار میزان کاربران اوپرا در جولای ۲۰۱۴ حدود ۱٫۷ درصد از کل کاربران اینترنت بوده درحالی که اینترنت اکسپلورر در همین زمان ۸٫۵ درصد از کاربران اینترنت را همراه خود داشته است. با توجه به این نقشه بخش عمده ای از کاربران اینترنت اکسپلورر را میتوان کاربران ژاپنی و کره ای دانست. توجه داشته باشید که این دو کشور در مجموع بیش از ۱۵۰ میلیون نفر کاربر اینترنت دارند . اما با همه این تفاسیر به عنوان توسعه دهنده وب باز هم باید کاربران نسخه های قدیمی تر اینترنت اکسپلورر را در نظر بگیرید .

سایتهای زیادی مانند سایتهای دانشگاهی تاکید به استفاده از اینترنت اکسپلورر دارند و مایکروسافت از این موضوع آگاه است و نیز در کشورهای توسعه یافته ای مانند ژاپن و کره IE مرورگر غالب است و این به معنی دسترسی نداشتن مردم این کشورها به سایر مرورگر های مدرن تر نیست بلکه شاید به معنی اطمینان بیشتر مردم به این مرورگر است و مایکروسافت از این موضوع نیز آگاه است. آیا با همه این شرایط باز هم مایکروسافت در اندیشه بازنشسته کردن IE است ؟ احتمالا نیاز به زمان بیشتری برای این کار خواهد بود.
در مجموع میتوان نتیجه گرفت که اینترنت اکسپلورر همچنان به کار خود ادامه خواهد داد و به آرامی از صحنه کنار خواهد رفت و مایکروسافت خود را برای این امر آماده کرده است .

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی