مدیریت حافظه پنهان در Adobe After Effects

     ۱۳۹۷-۱۱-۱۹

یکی از مشکلاتی که کاربران نرم افزارهای گرافیکی همیشه با آن روبرو هستند، پر شدن فضای دیسک ( درایو) (بطور ویژه حافظه پنهان)، بخصوص درایو C می باشد. این مشکل می تواند در زمان انجام یک پروژه مهم بسیار تاثیرگذارتر باشد. از دست دادن زمان و افزایش فشار عصبی میتواند عامل از دست رفتن پروژه باشد. در این آموزش شما با روش حل موقت این مشکل در نرم افزار Adobe After Effects آشنا می شوید.

عموما در زمان نصب نرم افزارهای شرکت ادوبی که اکثرا نرم افزارهای مخصوص کارهای گرافیکی و دارای حجم بالا هستند، بخش زیادی از حافظه درایو محل نصب نرم افزار توسط نرم افزار اشغال می شود. علاوه بر این ، در زمان راه اندازی نرم افزار هم بخشی از حافظه بصورت موقت اشغال می شود . هرچقدر پروژه شما سنگین تر و دارای حجم بالاتری باشد، فضای بیشتری هم از دیسک(درایو) محل نصب نرم افزار اشغال می شود. این موضوع در زمان استفاده از Adobe Photoshop نمود بیشتری دارد. گاهی ممکن است به دلیل فضای کم دیسک حتی اجازه ذخیره پروژه به شما داده نشود که باعث هدر رفتن زمان و زحماتتان می شود.

راه حل

اما راه حل: نرم افزار Adobe After Effects را اجرا کنید. به منوی Edit>preferences>Media & Disk Cache بروید تا پنجره Preferences باز شود.(تصاویر زیر)

در پنجره باز شده می توانید با کلیک روی دکمه Empty Disk Cache حافظه پنهان را خالی کنید.

همانطور که در تصویر بالا می بینید، محل ذخیره سازی حافظه پنهان دراویو C و آدرس C:\Users\MBM\AppData\Roaming\Adobe\Common است. در این آدرس MBM نام کاربری من در کامپیوتر است که برای شما با توجه به نام انتخابی در زمان نصب ویندوز متفاوت خواهد بود. اما بقیه آدرس به همین شکل است. اگر درایو مورد نظر شما فضای کافی ندارد ، می توانید محل ذخیره سازی را تغییر دهید تا دیگر با این مشکل در درایو مورد نظر مواجه نشوید. البته این کار به معنی حذف دائم نیست و به مرور زمان باز هم پوشه common پر از داده های جدید خواهد شد. همچنین تغییر مسیر در نرم افزار افتر افکتس تنها مسیر ذخیره سازی حافظه پنهان همین نرم افزار را تغییر می دهد و نرم افزارهای دیگر همچنان از همین مسیر استفاده می کنند.

نکته ای که شاید بعد از پاک کردن حافظه پنهان به چشم بخورد، خالی نشدن کامل پوشه common است. بعنوان مثال حجم اطلاعات موجود در این پوشه در کامپیوتر من ۷٫۵ گیگابایت بود که بعد از کلیک روی دکمه Empty Disk Cache این مقدار به ۴٫۸ کاهش پیدا کرد. دلیل این موضوع وجود نرم افزار های دیگر شرکت ادوبی است که در کامپیوتر نصب شده. به عنوان مثال Adobe Premier Pro نیز به همین شکل دارای داده هایی در همین آدرس است.

یک راه دیگر خالی کردن این پوشه حذف دستی داده ها می باشد. به این ترتیب که به پوشه مورد نظر رفته و اطلاعات را حذف کنید. بهتر است قبل از حذف این داده ها یک پشتیبان موقت از آنها تهیه کنید. یعنی اطلاعات موجود در این پوشه را در درایو دیگری کپی کنید، حالا اطلاعات را از این پوشه(پوشه common) حذف کنید. نرم افزارهای ادوبی را به ترتیب باز کنید و اطمینان حاصل کنید که با مشکلی مواجه نشده اند. و درصورتی که مشکلی بود داده ها را به پوشه مورد نظر برگردانید و درغیر اینصورت داده های ذخیره شده در درایو دیگر را هم پاک کنید.

آموزش های دیگر

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی