محاسبات ابری

     ۱۳۹۴-۰۴-۰۱

Cloud

بیایید تصور کنیم شما یک مدیر اجرایی در یک شرکت بزرگ هستید. یکی از مسئولیت های شما این خواهد بود که اطمینان حاصل کنید که تمام کارمندانتان از نرم افزارها و سخت افزارهای مناسب و درستی برای انجام کارهایشان استفاده می کنند. خریدن کامپیوتر برای هر فرد کافی نیست ، شما همچنین باید نرم افزار ها و کدهای فعالسازی آنها را برای کارمندانتان فراهم کنید تا مطمعن شوید که کارمندان از ابزار مناسبی برای انجام کارهایشان استفاده می کنند. هر زمان که فرد جدیدی را استخدام کنید ، باید نرم افزار جدیدی بخرید و یا اینکه اطمینان حاصل کنید که مجوز ( لایسنس ) نرم افزار فعلی اجازه استفاده کاربر جدید را به شما می دهد. این مساله نگرانی های زیادی را برای شما ایجاد می کند و مانع از تمرکز لازم روی امور مهم تر می شود. ممکن است این مساله به وظیفه اصلی شما در مجموعه شرکت تاثیر بگذارد و مدیران بالاتر به فکر جایگزین مناسب تری برای شما باشند.

راه حل

بجای اینکه مجموعه ای از نرم افزار را روی هرکدام از کامپیوتر ها نصب کنید ، فقط کافیست آنها را در یک اپلیکیشن (نرم افزار) بارگذاری کنید. این اپلیکیشن به کارکنان اجازه می دهد که وارد یک سرویس مبتنی بر وب شوند که تمام برنامه های لازم برای انجام کارشان را میزبانی می کند. شرکتهایی وجود دارند که با کامپیوتر های قدرتمند تمام نرم افزارهای مورد نیاز از ایمیل گرفته تا برنامه های پردازش واژه ها … تا برنامه های تجزیه و تحلیل داده های پیچیده و  … را اجرا می کنند. به این کار یعنی استفاده از نرم افزارهایی که روی کامپیوتر های شرکتهای دیگر نصب شده اند و برای استفاده در اختیار سایر شرکتها مانند شما قرار می گیرند در لغت محاسبه ابری ( cloud computing ) می گویند که می تواند کل صنعت کامپیوتر دگرگون سازد.

در یک سیستم محاسبات ابری تغییر قابل توجه در حجم کار کامپیوترها به وجود می آید. دیگر لازم نیست که کامپیوترهای شما کارهای سنگینی که زمان اجرای نرم افزارهای مختلف تحمل می کردند را متحمل شوند. بجای آن شبکه ای از کامپیوتر ها که ابر را تشکیل می دهند این وظابف را بر عهده دارند. دستورات نرم افزاری و سخت افزاری سمت کاربر ( شما ) کاهش پیدا می کند. تنها چیزی که کامپیوتر کاربران باید قادر به اجرای آن باشد نرم افزار رابط کاربری سیستم محاسبات ابری است، که این نرم افزار می تواند به سادگی اجرای یک مرورگر اجرا شود و شبکه های ابری بقیه کارها را انجام می دهند. به همین راحتی !

Cloud_big1

شاید خبر نداشته باشید اما اگر در حال حاضر یک حساب کاربری در یکی از سرویس های ایمیل مبتنی بر وب مانند Yahoo ، Hotmail و یا Gmail و … دارید، دارای تجربه استفاده از سیستم محاسبات ابری هستید. بجای راه اندازی نرم افزار ایمیل در کامپیوتر خودتان ، وارد حساب کاربری ایمیل خود در وب می شوید درحالی که نرم افزار ایمیل در جایی دیگر در کامپیوتری متعلق به Yahoo ،  Hotmail  و یا Gmail … اجرا می شود. نرم افزار و مکان ذخیره سازی اطلاعات ، عکسهای داخل ایمیل و … کامپیوتر شما نیست بلکه کامپیوتری در جایی دیگر است.

محاسبات ابری

منبع : howStuffWorks

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی