متن سه بعدی

     ۱۳۹۴-۰۳-۱۶

آموزش طراحی متن سه بعدی

نرم افزارها : ایلوستریتور ، فوتوشاپ

سه بعدی کردن نوشته ها و علامت ها یکی از تکنیک های جذاب برای کسانیست که به نوعی به گرافیک و کامپیوتر علاقه دارند. با استفاده از این تکنیک می توانید لوگو ، علائم تجاری ، نوشته ها و نام هایی که دوست دارید را بصورت سه بعدی طراحی کنید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید و یا شاید به عنوان لوگوی وبسایت ، شرکت ، فروشگاه ، کارگاه و … خودتان مورد استفاده قرار دهید.

در این آموزش با استفاده از چند تکنیک ساده ایلوستریتور و فوتوشاپ یک کلمه را سه بعدی خواهیم کرد. در این آموزش سعی شده تا توضیحات برای افراد غیر حرفه ای هم ساده و قابل درک باشند.

final

من از Adobe Illustrator CS6 و Adobe Photoshop CS5 استفاده میکنیم.

گام اول : ابتدا نرم افزار ایلوستریتور را اجرا کرده و با زدن دکمه های Ctrl+N یک سند جدید ایجاد میکنیم.

اندازه سند :

Width = 800px

Height = 500px

با استفاده از ابزار تایپ (T) کلمه مورد نظر خودتان را تایپ کنید. فونت مورد استفاده من B Arshia و سایز فونت ۲۲۰pt .

01

 

گام دوم : دکمه v را در صفحه کلید فشار دهید تا ابزار انتخاب (selection tool ) فعال شود و سپس روی کلمه ای که تایپ کرده اید یک بار کلیک کنید تا به حالت انتخاب در آید در این حالت مربع مستطیل آبی رنگی به اطراف آن ظاهر می شود. با فشردن دکمه های Ctrl + Shift + O و یا رفتن به منوی Type > Create Outlines  هریک از حروف را بصورت مستقل در پالت لایه ها خواهیم داشت. پالت لایه ها را قبل و بعد از این کار به دقت زیر نظر بگیرید و اتفاقی که رخ می دهد را ببینید.

گام سوم : با فشردن دکمه های Ctrl + Shift + F9 و یا رفتن به منوی Windows > Pathfinder ، پنجره کوچک Pathfinder  ظاهر می شود. در این پنجره  روی ابزار Unite کلیک کنید توجه داشته باشید که در هنگام کلیک روی Unite کلمه مورد نظر ما همچنان در حالت انتخاب قرار دارد. باز هم پالت لایه ها را در نظر داشته باشید و تا تفاوت را درک کنید.

گام چهارم : در این مرحله برای سه بعدی کردن کلمه مورد نظرمان به منوی Effect > 3D > Extrude & Bevel میرویم. در پنجره ۳D Extrude & Bevel Options هر زاویه ای که دوست دارید به کلمه یا تصویرتان بدهید. با تیک زدن گزینه Preview  تغییرات را بصورت همزمان خواهید دید.

مقدار Extrude Depth را رو عدد دلخواهتان قرار دهید . این عدد میزان ارتفاع (عمق) تصویر را تعیین می کند. من عدد پیشفرض که ۵۰ است را انتخاب کردم . در قسمت Surface  کلیک کرده و Plastic Shading را انتخاب کنید. اگر پنجره شما مانند آنچه در تصویر می بینید نبود و گزینه ها کمتری داشت با کلیک روی More Options گزینه های بیشتر ظاهر خواهند شد.

Shading Color را روی none قرار دهید. با استفاده از موس و کلیک روی دایره سفیدی که روی دایره خاکستری قرار دارد و حرکت دادن آن مکان نور و زاویه تابش را تغییر می دهید. بعد از انجام تغییرات OK را بزنید.

02

گام پنجم : برای انتقال این نوشته سه بعدی به فوتوشاپ باید آن را بصورت تصویر در بیاوریم . برای این کار به این صورت عمل می کنیم :

در حالی که تصویر ما در حالت انتخاب شده قرار دارد به منوی Object  بروید و بروی Expand Appearance  کلیک کنید. پالت لایه ها را باز هم در نظر داشته باشید و تغییرات را ببینید.

درحالی که هنوز کل تصویر یا کلمه ما در حالت انتخاب قرار دارد به منوی Object رفته و Ungroup را بزنید . این کار را تا زمانی تکرار کنید که Ungroup به صورت کمرنگ و غیر فعال در بیاید. حتما متوجه تغییرات در پالت لایه ها شده اید.

حالا زمان انتقال تصویر به فوتوشاپ است. برای انتقال این تصویر یا کلمه آن را به دو قسمت تقسیم میکنیم و به فوتوشاپ انتقال میدهیم. منظور از دو قسمت کردن در اینجا به این صورت است که ما اول سطح روی کلمه را به فوتوشاپ میبریم و سپس کناره ها یا به عبارتی ارتفاع آن را انتقال می دهیم . برای انجام این کار:

۱ – در یک جای خالی از تصویر کلیک کنید تا از حالت انتخاب خارج شود.

۲- به پالت لایه ها بروید وبا نگه داشتن دکمه کنترل (Ctrl) لایه هایی که مربوط به سطح روی کلمه هستند را انتخاب کنید . به مربع های آبی در پالت لایه ها در سمت راست تصویر زیر نگاه کنید.

03

 

۳- با زدن دکمه های Ctrl + C قسمت انتخاب شده را کپی کنید.

۴-  نرم افزار فوتوشاپ را باز کرده و با فشردن Ctrl + N یک سند جدید ایجاد کنید. اندازه ها را مانند ایلوستریتور ۵۰۰ در ۸۰۰ با ۷۲dpi و حالت رنگ RGB در نظر بگیرید.

۵- با فشردن دکمه های Ctrl + V ،در پنجره کوچکی که ظاهر میشود pixels را انتخاب کنید. Ok را بزنید. سپس دکمه Enter را در کیبور فشار دهید.

به ایلوستریتور بروید و در پالت لایه ها با نگه داشتن دکمه کنترل روی لایه هایی که به فوتوشاپ برده اید کلیک کنید تا در پالت لایه ها هم به حالت انتخاب در بیایند ( مانند تصویر زیر ). سپس روی علامت سطل زباله در پایین پالت لایه ها کلیک کنید تا لایه های انتخاب شده حذف شوند.

04

گام ششم : با استفاده از ابزار انتخاب (V) کل تصویر را انتخاب کنید ( با کلیک روی بالاترین لایه هم همه به حالت انتخاب در می آیند. مانند تصویر زیر).

05

با فشردن Ctrl + C تصویر را کپی کرده و به فوتوشاپ بروید و در آنجا با زدن Ctrl + V و انتخاب pixels مانند مرحله قبل عمل کنید .  OK را زده و در نهایت Enter را بزنید. بیاد داشته باشید که تصویر را بزرگ یا کوچک نکنید.

گام هفتم : در پالت لایه های فوتوشاپ سه لایه دارید : Background , Layer 1 , Layer 2 . لایه دو که در بالای لایه یک قرار دارد را با موس گرفته و به زیر لایه یک بکشید و رها کنید. اگر تصویر شما مانند تصویر زیر بهم ریخته بود ابتدا لایه یک یا دو را انتخاب کنید و بعد با زدن کلید v در صفحه کلید ابزار جابجایی را فعال کرده و سپس با استفاده از کلید های جهت نمای کیبورد اقدام به جابجایی لایه مورد نظر نمایید تا به محل درست انتقال پیدا کند.

06

تصویر بعد از جابجایی را در زیر می بینید.

07

گام هشتم : روی لایه یک راست کلیک کرده و Blending Options را انتخاب نمایید تا پنجره جدید ظاهر شود:

در ستون سمت چپ پنجره روی کلمه Stroke کلیک کنید و در سمت راست سایز را عدد ۲ بگذارید. و در قسمت Color روی رنگ مشکی کلیک کرده و رنگ آن را سفید یا رنگ مورد نظر خودتان قرار دهید.

در ستون سمت چپ روی کلمه Gradient Overlay  کلیک کنید و در سمت راست جلوی نوشته Gradient روی نوار رنگی کلیک کنید تا پنجره Gradient Editor باز شود . در این پنجره رنگ مورد نظر خودتان را اعمال کنید و Ok را بزنید. در پنجره Layer Style به زاویه گردینت توجه کنید چون باید همراستا با زاویه تابش نوری باشد که در ایلوستریتور در نظر گرفته بودیم.

08

در ستون سمت چپ پنجره Layer Style روی کلمه Inner Shadow  کلیک کنید و در سمت راست سایز سایه را به دلخواه تغییر دهید. Distance  برای تغییر فاصله سایه از جسم است که در اینجا شاید نیاز به تغییر آن نباشد. اما زاویه سایه را متناسب با نور صحنه تنظیم کنید. برای من زاویه ۱۷۰ درجه مناسب بود. دکمه Ok را کلیک کنید.

گام نهم : در این مرحله برای اینکه تصویر ما کمی واقعی تر باشد باید کمی روی پس زمینه و نور و سایه ها کار کنیم:

روی لایه Background  کلیک کرده و با زدن دکمه های Ctrl + J یک کپی از آن تهیه کنید. لایه کپی را با رنگی تیره و شبیه به رنگ متن یا تصویر اصلی پر کنید. من رنگ ۰۹۴a56# را انتخاب کردم.

از منوی فیلتر بروی Noise بروید و Add Noise را بزنید. در پنجره Add Noise مقدار نویز را ۳ قرار دهید و Ok را کلیک کنید.

دکمه های Ctrl + Shift + N را بزنید و در پنجره باز شده نام لایه جدید را light  وارد کنید و OK را کلیک کنید.

ابزار براش (B) را انتخاب کرده و نوع آن را مانند تصویر زیر نرم قرار دهید تا لبه های نرم داشته باشد و با زدن دکمه ] در کیبور که در کیبوردهای فارسی حرف چ روی آن نوشته شده اندازه براش را بزرگ کنید در حدی که دایره تقریبا تمام کلمه نوشته شده را در بربگیرد. رنگ سفید را در نوار ابزار سمت چپ برای براش در نظر بگیرید و با موس روی نوشته کلیک کنید تا در پس زمینه آن نور سفید دیده شود. دلیل اینکه نور در پس زمینه دیده میشود این است که لایه light پایین تر از لایه مربوط به نوشته ها قرار دارد و نیز بالاتر از لایه پس زمینه بنابراین بالاتر از پس زمینه تیره دیده میشود.

09

 

در حالی که لایه light هنور انتخاب شده است در قسمت بالای پالت لایه ها Opacity  آن را روی ۷۰ درصد قرار دهید.

روی لایه یک کلیک کنید و بعد دکمه کنترل را نگه داشته روی لایه دو هم کلیک کنید تا هردو انتخاب شوند و به رنگ آبی در بیایند. روی یکی از آنها راست کلیک کرده و Duplicate Layers… را بزنید . دکمه OK را کلیک کنید. هر دو لایه کپی شدند و در حالت انتخاب قرار دارند. دکمه ها Ctrl + E را بزنید تا ادغام (merge) شوند .

دکمه کنترل روی کیبورد را نگه داشته و روی تصویر کوچک کنار اسم لایه کلیک کنید. اگر تغییری در اسم لایه ها ایجاد نکرده باشید الان اسم لایه ما Layer 1 copy  است. همان لایه ای که از ادقام دو لایه کپی به وجود آمده.

حالا کلمه ما در حالت انتخاب قرار دارد . ابزار براش را انتخاب کنید (B) . یک رنگ تیره و نزدیک به مشکی برای درست کردن سایه انتخاب کنید و داخل محل انتخاب شده را با رنگ پر کنید(من از مشکی استفاده کردم ). با زدن دکمه ها Ctrl + D از حالت انتخاب خارج شوید. در پالت لایه ها لایه Layer 1 copy  که نقش سایه را دارد گرفته و بالاتر از لایه light رها کنید. لایه های ما به ترتیب زیر قرار دارند.

10

دکمه v  را زده و با کلیدهای جهت نمای کیبورد سایه را کمی جابجا کنید . به زاویه تابش نور توجه داشته باشید . من با توجه به زاویه تابش نور دو بار کلید جهت نمای راست و یک بار کلید جهت نمای بالا را فشار دادم.

حالا از منوی فیلتر به Blur  و بعد به Gaussian Blur… بروید. در پنجره کوچک مقدار Radius را برابر ۲ قرار داده و Ok را کلیک کنید.

دکمه های Ctrl + J را بزنید تا یک کپی از لایه سایه ایجاد شود و در بالایش قرار گیرد. درحالی که لایه کپی سایه در حالت انتخاب قرار دارد دوباره از منوی فیلتر به Blur  و بعد به Gaussian Blur… بروید. اینبار در پنجره کوچک مقدار Radius را برابر ۵ قرار داده و Ok را کلیک کنید.

دکمه های Ctrl + T را فشار دهید. خط بالایی را کمی بالا و خط سمت راست را کمی به راست ببرید بطوری که سایه با توجه به زاویه تابش نور کمی گسترده تر شود. Enter  را بزنید. در بالای پالت لایه ها Opacity  این لایه یعنی سایه بزرگتر را روی ۷۰ درصد تنظیم کنید.

11

در پایان کار opacity  لایه light را که روی ۷۰ بود کاهش دادم و به ۲۰ رساندم.

final

اگر شما هم با استفاده از این آموزش طرحی اجرا کردید ، از طریق فرم گفتگوی پایین صفحه تصویر طراحی شده خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. با صرف زمان و حوصله بیشتر کارهای بی نظیری ارائه خواهید داد.

www.honartech.ir

 

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی