فراکتال

     ۱۳۹۴-۰۳-۰۶

 

بی نظمی یک نظم کشف نشده است.

mandelbrot_set

فراکتال چیست؟

فراکتال (برخال)  یک الگوی بی پایان است. فراکتالها الگوهای بینهایت پیچیده ای هستند که در مقیاس های متفاوت خودشان را شبیه سازی می کنند. آنها با تکرار یک فرایند ساده بصورت یک چرخه نامحدود و تکرار شونده ساخته می شوند. فراکتال ها تصویری از یک سیستم پویا هستند ، تصویری از یک بی نظمی.

از آنجایی که طبیعت پر است الگوهای فراکتالی ، بنابراین آنها برای ما بسیار آشنا هستند. به عنوان مثال درختها ، رودها ، خطوط ساحلی ، کوه ها ، ابرها ، صدف ها ، گردبادها و … .

sierpinski-zoom41

فراکتالهای ریاضی یا فراکتالهای انتزاعی مانند الگوی مندلبرات را میتوان با محاسبه یک معاده ساده با کامپیوتر که بارها و بارها تکرار میشود، گسترش و شکل داد. این فراکتال ها پیچیدگی بی پایانی دارند به این معنی که میتوانید تا ابد برویشان زوم کنید و هرگز به انتها نرسید. علوم ، ریاضیات و هنر ، فراکتالها را به وجود می آورند. آنها هوشمند هستند.

برای درک بهتر فراکتال نرم افزار زیر که شبیه ساز فرمول مندلبرات است را دانلود و روی کامپیوترتان نصب نمایید.

نسخه ویندوز

نسخه مک

جذابیت فراکتال ها در لبه ها است ، شاید در مرکز تهی باشند ولی از کناره ها گسترش میابند . بنابراین بعد از نصب و اجرای نرم افزار و ظاهر شدن تصویر بروی یکی از کناره ها کلیک کرده و کلید موس را نگه دارید تا زوم ادامه پیدا کند. برای بازگشت از حالت زوم دکمه راست موس را نگه دارید ( راست کلیک) . زمان زوم کردن یا خروج از حالت زوم با حرکت دادن همزمان موس و نگه داشتن کلید موس میتوانید در صفحه جابجا هم بشوید.

از منوی Fractal  به زیر منوی User Formula بروید و فرمول خودتان را وارد کنید. فرمول اولیه مندلبرات بصورت پیشفرض روی نرم افزار اجرا می شود و از این بخش می توانید فرمول خودتان را بنویسید و نتیجه را ببینید.

از همین منوی Fractal و در زیر منوی اول یعنی (Formulae) چندین فرمول شناخته شده دیگر نیز وجود دارند.

در تصویر زیر با حرکت دادن نقاط رنگی میتوانید رفتارهای متفاوت اما با الگوی تکرار شونده این تصویر فراکتالی را ببینید.

undefined

 

برای دانلود مقاله کامل تر از معماری فراکتال بصورت پاورپوینت به فروشگاه سایت و یا به آدرس مقاله مراجعه کنید .

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی