طراحی دکمه دانلود

     ۱۳۹۴-۰۴-۰۸

در این آموزش با استفاده از نرم افزار فوتوشاپ به طراحی یک دکمه فلزی برای دانلود می پردازیم. هدف از این آموزش تنها طراحی این دکمه نیست بلکه یادگیری تکنیک ها و نکات بکار رفته در آموزش است.

download_icon_final

نرم افزار مورد نیاز : فوتوشاپ

مدت زمان انجام پروژه حدود نیم ساعت.

۱- نرم افزار فوتوشاپ را اجرا کنید .

پیش از شروع آموزش فایل زیر را دانلود کرده و از حالت فشرده خارج کنید. سپس روی آن دابل کلیک کنید تا به فوتوشاپ اعمال شود. منتظر اتفاق خاصی نباشید چون بعد از دابل کلیک فوتوشاپ باز می شود و این نشان می دهد که فایل به آن اعمال شده. این فایل حاوی تعدادی پترن است که برای این آموزش از یکی از آنها استفاده خواهیم کرد.

دانلود پترن ها

۲- با فشردن دکمه های Ctrl + N یک سند جدید با مشخصات زیر ایجاد می کنیم.

Height = 500 px

Width = 500 px

Resolution = 72

Color Mode = RGB Color

۳- با فشردن دکمه های Ctrl + Shift + J  یک کپی از لایه پس زمینه می گیریم. در پنجره باز شده نام این لایه را BG میگذاریم.
01

۴- در پایین پالت لایه ها روی علامتی که در تصویر زیر می بینید کلیک کنید تا گزینه هایش ظاهر شود. روی Pattern Overly  کلیک کنید تا پنجره Layer Style باز شود.

02

در این پنجره در جلو کلمه Pattern روی تصویر کوچکی که قرار دارد کلیک کنید و از میان پترن های موجود ، پترن مشابه تصویر زیر را انتخاب کنید. دکمه OK را کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.

03

۵- دکمه های Ctrl + R را فشار دهید تا خطکش فوتوشاپ ظاهر شود. با فشردن دوباره این کلید ها خطکش پنهان خواهد شد.

04

روی خطکش راست کلیک کنید و واحد آن را Pixel قرار دهید . (ممکن است بصورت پیشفرض این واحد پیکسل باشد.)

کلید V را در صفحه کلید فشار دهید تا ابزار جابجایی فعال شود. در سمت چپ و کنار نوار ابزار روی خط کش کلیک کرده و کلید موس را نگه دارید و موس را به طرف داخل بکشید تا یک خط راهنما به داخل صفحه بیاورد. خط راهنما را در مرکز سند قرار دهید. اندازه سند ما ۵۰۰ پیکسل است بنابراین مرکز آن عدد ۲۵۰ پیکسل خواهد بود. همین کار را با استفاده از خطکش بالا هم انجام دهید.

05

۶- با استفاده از Ellipse Tool و نگه داشتن دکمه Shift در صفحه کلید ، یک دایره در مرکز تصویر رسم کنید.  با استفاده از ابزار جابجایی (V) دایره را دقیقا در مرکز تصویر قرار دهید. وقتی دایره را حرکت می دهید در زمان نزدیک شدن به مرکز، دایره توسط خود فوتوشاپ جذب مرکز می شود.

06

راه دیگر برای اینکه تصویر را به مرکز هدایت کنیم این است که روی لایه های BG و لایه دایره را با نگه داشتن دکمه Ctrl در کیبور کلیک کنید تا هردو انتخاب شوند. سپس در نوار Options بالا روی علائمی که در تصویر نشان داده شده اند کلیک کنید.

07

08

نکته : دکمه های Ctrl + H را بزنید تا خطوط راهنما پنهان شوند.

۷- نام لایه بالایی یعنی لایه دایره را به Circle تغییر دهید. در حالی که لایه Circle در حالت انتخاب قرار دارد در پایین پالت لایه ها رو علامت نشان داده شده در تصویر کلیک کنید تا گزینه هایش ظاهر شوند و سپس روی گزینه Gradient Overly کلیک کنید تا پنجره Layer Style باز شود. در پنجره باز شده روی نوار رنگی جلوی کلمه Gradient  که به رنگهای سیاه و سفید است کلیک کنید تا پنجره Gradient Editor باز شود.

02

 

09

تنظیمات این پنجره را مانند تصویر زیر تغییر دهید.

10

روی کلمه Inner Shadow  در ستون سمت چپ کلیک کنید و تغییرات را مطابق تصویر زیر اعمال کنید.

11

دکمه Ok را کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.

12

۸- دکمه های Ctrl + J را فشار دهید تا یک کپی از لایه Circle تهیه شود.  روی لایه کپی شده راست کلیک کنید و Convert to Smart Object  را انتخاب کنید.

۹- از منوی Filter به Noise رفته و روی Add Noise کلیک کنید. تنظیمات پنجره را مطابق تصویر زیر انجام دهید.

13

۱۰- از منوی Filter به Blur رفته و روی Radial Blur کلیک کنید . تنظیمات پنجره را مانند تصویر زیر انجام دهید.

14

تصویر ما تا اینجا به شکل زیر در آمده است.

15

۱۱- با نگه داشتن دکمه Ctrl و کلیک روی دو لایه Circle  و Circle Copy هردو لایه را انتخاب کنید.

16

دکمه های Ctrl + G را بزنید تا این دولایه در یک گروه قرار کیرند. نام گروه را به Circle تغییر دهید.

۱۲- دکمه Ctrl  را در کیبورد نگه داشته و روی آیکن لایه Circle Copy کلیک کنید. با این کار دایره در داخل سند به حالت انتخاب در می آید.

17

درحالی که پوشه گروه در حالت انتخاب قرار دارد ، روی آیکن Add Layer Mask در پایین پالت لایه ها کلیک کنید.

18

۱۳- روی لایه گروه که به آن ماسک اعمال شده راست کلیک کنید و گزینه Convert to Smart Object  را کلیک کنید.  پالت لایه ها به شکل زیر در می آید.

19

۱۴- در پایین پالت لایه ها روی آیکن Add a layer Style کلیک کنید تا گزینه هایش ظاهر شود و روی Drop Shadow کلیک کنید تا پنجره استایل دهی به لایه باز شود.

02

تنظیمات را مطابق شکل زیر اعمال کنید.

20

۱۵- مانند مراحل ابتدایی یک دایره دیگر به در مرکز تصویر رسم کنید. نام این لایه را به EMP تغییر می دهیم . اندازه این دایره با کمی کوچکتر در نظر بگیرید.

در پایین پالت لایه ها روی Add Layer Style کلیک کرده و Pattern Overly را انتخاب کنید و برای این لایه از همان پترنی که برای پس زمینه استفاده کرده بودید استفاده کنید. در سمت چپ پنجره Layer Style رو کلمه Inner Shadow  کلیک کنید و در سمت راست مقدار Distance را برابر ۳  و مقدار Size را برابر ۵  قرار دهید. دکمه OK را کلیک کنید.

23

۱۶- یک دایره دیگر و اینبار هم کوچکتر از دایره های قبلی ترسیم می کنیم و در مرکز قرار می دهیم.

نکته : اگر دایره ای که ترسیم میکنید اندازه دلخواهتان نیست ، ابتدا آن را در مرکز قرار دهید و بعد دکمه های Ctrl + T را فشار دهید تا یک مربع فرضی برای تغییر اندازه شکل ظاهر شود و سپس با نگه داشتن دکمه های Shift + Alt یکی از گوشه های مربع فرضی را با موس گرفته و اندازه دایره را تغییر دهید.

۱۷- مراحل ۷ تا ۱۴ را برای این دایره هم تکرار کنید.  تصویر ما به شکل زیر در خواهد آمد.

24

۱۸- در نوار ابزار Custom Shape Tool را فعال کنید. در نوار Options بالا در قسمت Shape شکل فلش را انتخاب می کنیم. و یک فلش در مرکز تصویر رسم می کنیم. نام این لایه را به Arrow تغییر می دهیم. دکمه های Ctrl + T را بزنید و جهت فلش را رو پایین قرار دهید.

21

22

۱۹- روی لایه EMP راست کلیک کرده و Copy Layer Style را انتخاب کنید.

روی لایه  Arrow راست کلیک کرده و Paste Layer Style را کلیک کنید.

download_icon_final

نتیجه پایانی را ببینید.

هدف از این آموزش تنها طراحی یک دکمه نبود بلکه تکنیک های بکار رفته و نکات این آموزش برای کسانی که در ابتدای راه یادگیری هستند می تواند بسیار مفید باشد. استفاده از نویز ، بلور ، ترسیم دایره و فلش ، تغییر اندازه با تناسب برابر ، کلید های میانبر ، تبدیل به Smart Object ، استایل دهی ، پترن و نکات کوچک دیگر می توانند شما را در ادامه راه یادگیری یاری کنند.

طراحی دکمه دانلود

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی