شخصی سازی منوی استارت ویندوز ۱۰

     ۱۳۹۵-۰۵-۰۳

02

 

سرانجام بعد از انتقاداتی که به مایکروسافت بابت حذف منوی استارت از تسکبار ویندوز وارد شد ، این شرکت در ویندوز ۱۰ منوی محبوب استارت را به تسکبار بازگرداند و البته بسیار انعطافپذیرتر و با قابلیت شخصی سازی بسیار زیاد.

در این آموزش به بررسی و شخصی سازی منوی استارت در ویندوز ۱۰ می پردازیم. با هنرتک همراه باشید.

راست کلیک روی منوی استارت

یکی از مهمترین و پرکاربرد ترین ویژگی هایی که منوی استارت ویندوز ۱۰ مانند نسخه قبلی خود دارد قابلیتهایی است که در راست کلیک منوی استارت وجود دارد. با راست کلیک روی منوی استارت ویندوز ۱۰ منویی از پرکاربردترین بخش های ویندوز ظاهر می شود  که بسیاری از کاربران از وجود آن بی اطلاع هستند.

قابلیت خاموش کردن ، ریستارت ، خروج از حساب کاربری و اسلیپ کامپیوتر

دسترسی سریع به پنجره Run

دسترسی سریع به جستجوی ویندوز

دسترسی سریع به کنترل پنل ویندوز

دسترسی سریع به کامند پرامپت

دسترسی به فایل منجر و چندین بخش و برنامه های دیگر که در تصویر زیر می بینید.

01

کلیک روی منوی استارت

با کلیک روی منوی استارت با تصویری مشابه تصویر پایین مواجه می شوید. این صفحه از دو بخش یکی ستون سمت چپ و دیگری ستون سمت راست که بزرگتر است تشکیل شده. اگر موس را روی لبه سمت راست منوی استارت ببرید به شکل فلش دوسر در می آید، با کلیک در این قسمت و حرکت دادن موس می توانید اندازه پنجره منوی استارت را تغییر دهید.

02

ستون سمت چپ منوی استارت

 • در ستون سمت چپ و بالای آن نام و اکانتی که برای کامپیوتر خود ساخته اید نشان داده می شود. باکلیک روی این قسمت و انتخاب Change account settings می توانید به پنجره تغییرات حساب کاربری و همچنین تنظیمات حساب کاربری دسترسی پیدا کنید. و همچنین می توانید با کلیک روی دکمه Brows یک تصویر برای خود انتخاب کنید.
 • پایین تر از این بخش در منوی استارت نام نرم افزارهایی را می بینید که بیشترین استفاده را از آنها داشته اید.
 • در قسمت پایین تر چهار منوی دیگر وجود دارند که File Explorer برای رفتن به پنجره جستجوی ویندوز ، Settings برای رفتن به تنظیمات ویندوز ، Power برای خاموش کردن ، حالت اسلیپ و راه اندازی مجدد (Restart) و آخرین منو یعنی All apps برای نمایش همه نرم افزارها یا اپلیکیشن های نصب شده روی سیستم است.

با کلیک روی All apps می توانید لیست همه نرم افزارهای نصب شده در کامپیوتر را ببینید و با اسکرول کردن به پایین سایر نرم افزارها نیز دیده می شوند. با کلیک روی حروف انگلیسی یا فارسی که نشان دهنده اول نام نرم افزار است ، می توانید با انتخاب حرف مورد نظر با سرعت بیشتر به نرم افزار مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

03

ستون سمت راست منوی استارت

ستون سمت راست جایی است که می توانید بیشترین شخصی سازی را در آن انجام دهید. از افزودن اپلیکیشن ها تا تغییر اندازه و نام گذاری و حذف موارد غیر ضروری و … همانطور که در تصویر می بینید این قسمت از منوی استارت از چند بخش تشکیل شده :

02

 • بخش Life at a glance که شامل اپلیکیشن هایی است که شاید روزانه با آنها سروکار داشته باشید ، مانند اپلیکیشن نمایش وضعیت آب و هوا ، ایمیل ، تقویم ، گالری تصاویر و …
 • بخش Play and explore که شامل اپلیکیشن های در تعامل با قسمت های مختلف مایکروسافت است. به عنوان مثال اپلیکیشن Store که با استفاده از آن قادر به دانلود از فروشگاه ویندوز هستید مدام با مایکروسافت در ارتباط است و یا اپلیکیشن News که اخبار را برای شما به نمایش در می آورد و…

شما با راست کلیک کردن روی هریک از اپلیکیشن ها می توانید تغییراتی در آنها ایجاد کنید. با راست کلیک کردن روی یک اپلیکیشن منوهای زیر ظاهر می شوند.

 • Unpin from Start : با کلیک روی این آیتم اپلیکیشن مورد نظر از منوی استارت حذف می شود اما این به معنی حذف کامل از سیستم شما نیست ، بلکه قادر خواهید بود دوباره آن را بازگردانید.
 • Resize : موس را بروی این آیتم ببرید تا زیرمنوهای آن ظاهر شوند. این زیرمنوها را امتحان کنید تا تفاوت آنها را ببینید . این موارد برای تغییر اندازه کاشی مورد نظر هستند.
 • Turn live tile off : این آیتم برای ثابت کردن کاشی است. به این معنی که برخی از کاشی هایی که در منوی استارت می بینید مدام درحال تغییر محتوا بوده و زنده هستند. با انتخاب این آیتم کاشی مورد نظر فقط آیکن خودش را نشان می دهد و اخبار یا اطلاعات جدید بصورت زنده نمایش داده نمی شوند.
 • Pin to taskbar : این آیتم اپلیکیشن مورد نظر را به تسکبار ویندوز (نوار پایین صفحه) پین می کند . مثلا اگر به نرم افزاری بیش از سایر نرم افزار ها نیاز دارید و همیشه از آن استفاده می کنید مانند مرورگرها ، می توانید آن نرم افزار ها را به تسکبار پین کنید تا با سرعت بیشتری به آنها دسترسی داشته باشید.
 • Uninstall : این آیتم با راست کلیک روی برخی از اپلیکیشن ها ظاهر می شود. اپلیکیشن هایی که قابلیت حذف شدن دارند و ویندوز اجازه حذف آنها را می دهد.
 • Run as administrator : نرم افزارهایی که قابلیت اجرا به عنوان مدیر سیستم را دارند این آیتم را نشان می دهند. نرم افزارها و اپلیکیسن هایی که ما نصب میکنیم معمولا از این دسته هستند.
 • Open file location : نرم افزارهایی که ویندوز اجازه دسترسی به مکان فایل نصبی آنها را می دهد این آیتم را نمایش می دهند. نرم افزارهایی که ما روی کامپیوتر نصب می کنیم از این دسته هستند.
 • Unping from taskbar : این آیتم زمانی ظاهر می شود که اپلیکیشن مورد نظر در تسکبار هم وجود داشته باشد و با انتخاب این مورد ، اپلیکیشن از تسکبار حذف می شود .

ساختن یک بخش شخصی

همانطور که در تصویر می بینید یک بخش به نام Great apps در منوی استارت وجود دارد که بخش شخصی است. برای اینکه اپلیکیشن یا نرم افزاری را به منوی استارت اضافه کنید باید روی آیکن آن در دسکتاپ و یا از منوی All apps که توضیح داده شد، راست کلیک کنید و گزینه Pin to start را انتخاب کنید. پس از این کار نرم افزار مورد نظر به منوی استارت پین می شود و با راست کلیک کردن و رفتن به گزینه Resize می توانید اندازه آن را تغییر دهید.

با کنار هم قرار دادن  چند کاشی (چند اپلیکیشن یا نرم افزار) یک بخش به وجود می آید. اگر موس را کمی بالاتر از کاشی های آن بخش ببرید کلمه Name group ظاهر می شود. با کلیک روی این بخش می توانید نام مورد نظر خودتان را وارد کنید. همچنین با  کلیک و نگه داشتن دکمه موس در این بخش می توانید گروه کاشی هایی که تشکیل داده اید را جابجا کنید.

منبع : هنرتک

مطالب بیشتر از ویندوز ۱۰

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی