سیستم سازه های کابلی

     ۱۳۹۳-۰۶-۰۸

سیستم سازه کابلی:   در این نوع سیستم اعضای اصلی که همان کابل ها هستند به صورت کششی عمل می کنند.
در این نوع از سازه های کابلی یک دکل قائم یا مایل به صورت متقارن یا نامتقارن وظیفه مهار نیروها ی کششی کابل ها و تبدیل آنها به تنش فشاری و انتقال آن به پی را بر عهده دارد. یک ترکیب کاربردی­تر، سازه­ای کابلی مابین دو تکیه­گاه برای تحمل باری معلق در وسط دهانه می­باشد. در زیر چنین باری کابل از وسط خم می­شود و هر تکیه­گاه نیمی از وزن بار را تحمل می­کند. با توجه به این که وزن کابل در برابر بار وارده ناچیز است، کابل شکل V به خود می­گیرد. نیروی کششی در کابل از طریق بار وارده و شیب کابل محاسبه می­شود. نیروی کشش در کابل معمولاً برابر برآیند مؤلفه­های عمودی و افقی نیروی عکس­العمل است. رانش در سازه های کششی: خیز یک سازه زنجیر واره، رانش افقی ایجاد شده را تعیین می کند: خیز کمتر،  رانش بیشتر در بیشتر کابل های زنجیر واره که برای سازه سقف ساختمان ها به کار می روند نسبت خیز به دهانه ۱:۸ تا ۱:۱۰ است. برای بار متمرکز که در وسط دهانه وارد می شود ، خیر مناسب  در حدود ۵۰ در صد طول دهانه می باشد. برای بار یکنواخت روی یک کابل سهمی شکل ، خیر مناسب  تقریبا ۳۳ در صد طول دهانه می باشد. سازه های معلق با فرم منحنی طنابی: . منحنی دارای یک انحنا: سازه های با یک انحنا متشکل از دو یا چند کابل زنجیرواره  موازی  که بین تکیه گاه های اصلی . سازه های با کابل مضاعف: شبیه به سازه های یک انحنا می بلشند، که کابل های تثبیت کننده در زیر کابل های معلق اصلی برای مقاومت در برابر نیروی باد اضافه شده اند. اگر هر دو سوی کابل در یک سطح باشند ، تعدادی کابل اضافی برای تضمین ایستایی جانبی (عمود بر این دهانه) باید استفاده شود. . سازه های با انحنای دوگانه: از نوع آنتی کلاستیک (یکپارچه) هستند، به طوری که کابل های معلق در یک جهت دهانه بین تکیه گاه ها و کابل های ثبیت کننده در جهت عمود بر آن برای مقاومت در  برابر نیروی باد به سمت پایین  کشیده می شوند.

نمونه ایی از سازه های با یک انحنا: ساختمان ترمینال دالاس این ساختمان شبیه به یک گهواره معلق در بین درختانی از بتن ، متشکل از ستون های با فرم منحنی طنابی موازی از جنس کابل فولادی با قطر ۲۵ میلیمتر با فاصله ۳ متر از یکدیگر و پانل های پیش ساخته بتنی  که بین آن ها را پوشانده است می باشد سقف به وسیله یک ردیف از تیر های اصلی بتنی با فواصل ۱۲/۲ متر از یکدیگر نگاه داشته می شود. لبه بیرونی بام از بتن در جا است که به شکل یک تیر انتهایی برای نگاهداری سه ستون از کابل های بین تیرها طراحی شده است. 800px-Dulles_Airport_Terminal

نمونه ایی از سازه های با انحنای دو گانه

پل آلمیلو-دره لاکارتوجا-سویل دهانه این پل ۲۰۰ متر است ارتفاع دکل ۱۴۲متر و زاویه ۵۸ درجه مانند هرم خیوپس است. -تعداد کابل ها =۱۳ -نیروی وارده از کابل ها به وسیله ی وزن دکل های فولادی که با بتن پر شده اند خنثی گردیده است. -ستون فقرات اصلی سطح پل یک تیر فولادی جعبه ای با مقطع شش ظلعی است که به کابل های مهاری متصل شده است. -سطح پل که دارای سه خط ماشین رو در هر طرف میباشد در طرفین تیر اصلی به صورت طره ایی اجرا شده است. Asli5

پل میلائو

ارتفاع این پل از کف دره تارن به ۲۷۰ متر می رسد و حدود ۵/۲ کیلومتر طول دارد و در ساخت آن از بیش از ۳۶۰۰۰ تن فولاد استفاده شده و همچنین طول اجزاء نوارنگهدارنده آن (کابلهای حمایت کننده) حدود ۱۰۰۰ کیلومتر است.

-مسافران با خودروهای خود می توانند از روی این پل مسافت پاریس به بارسلونا را طی کنند و در مسیر دریایی نیز دره تارن را به جنوب فرانسه پیوند می زند و زمان سفر را در یکی از معابر شلوغ اروپا کاهش می دهد.

Bridge

 

ویدیو ها ، ترفندها و اخبار فن آوری روز دنیا در کانال تلگرام هنرتک

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی