سقف های حبابی

     ۱۳۹۴-۰۲-۱۵

topi1

سقف های حبابی برای اولین بار در دهه ی ۹۰ میلادی به ابتکار یک مهندس دانمارکی به نام یورگن بروینینگ مورد استفاده قرار گرفت.

ابداع این روش به نوعی به سالهای بسیار دور یا معماری دوران کهن باز خواهد گشت. و به جرأت می توان گفت از ابتکارات معماران خلاق دوران کهن کشور ایران است که خوشبختانه هم اکنون می توان آثار آن را در بناهای قدیمی پاره ای از شهرهای حاشیه کویر کشور که جزو مناطق زلزله خیز با شدت زیاد می باشند(مانند شهرستان سمنان ساختمانهای اطراف بازار و بنای تاریخی ناسار) رؤیت نمود.

نحوه ی اجرای سقف های حبابی :

فن آوری سقف های حبابی شامل توپ های تو خالی از جنس پلاستیک محصور بین دو لایه ی بتن می باشد.

توپ های پلاستیکی بمنظور حذف وزن آن قسمت از بتن است که نقشی در باربری ایفا نمی کند . با بهینه سازی موقعیت توپ های پلاستیکی در بتن می توان از حداکثر مقاومت برشی و خمشی بتن استفاده نمود. توپ های پلاستیکی به نوبه ی خود توسط شبکه های فولادی در بالا و پایین مهار می گردند. بنابراین این شبکه ها به طور همزمان دو نقش مها ر توپ های پلاستیکی و مسلح سازی بتن را بر عهده دارند . این روش به دو صورت در جا و در کارخانه اجرا می شود.

روش در جا:

در صورت اجرا به صورت درجا می باید گوی ها ابتدا در محل پیش بینی شده در محاسبات، قرارداده شوند. بدین منظور بتن ریزی در دو مرحله اجرا میگردد . در مرحله ی اول یک لایه بتن به ارتفاع تقریبا” ۵ سانتی متر ریخته می شود و بقیه در مرحله دوم اجرا میگردد. این ترفند از شناور شدن و جابجایی گوی ها در بتن جلوگیری می کند .

ویژگی ها:

تاکنون آزمایش های زیادی در آلمان، هلند، دانمارک و آمریکا روی سقف های حبابی انجام گرفته اند. رفتار این سقف ها به صورت کلی شباهت بسیار زیادی به سقف های معمولی دارد.منظور از سقف های معمولی در این جا سقف های بتنی صلب معمولی است که به صورت کامل بتن ریزی می شوند.

.مقاومت برشی این سقف ها حدود۸۰ درصد

.مقاومت برش منگنه ای حدود۹۰ درصد

.لازم به ذکر است که گوی ها نباید تا فاصله مشخصی از ستون ها، جایی که برش منگنه ای متنتقل می شود، قرار می گیرد.

.مقاومت خمشی سقف های حبابی همانند سقفهای معمولی

.سختی خمشی آنها حدود ۹۰درصد سقفهای معمولی هم ارتفاع است

.به دلیل کاهش وزن سقف به ۶۵ درصد وزن معمولی، تغییر شکل ناشی از خمش بسیار کمتر خواهد بود.

.امکان اجرای دال های بتن آرمه تا دهانه ۱۸متر بدون نیاز به فن آوری پیچیده با به کارگیری این سیستم

.ارزیابی مقاومت در مقابل آتش سوزی و انتقال صدا نیز نتایج رضایت بخشی ارائه می نمایند. چگونگی انتقال حرارت در این سقف ها متفاوت از سقف های معمولی است و این امر باید در محاسبه پوشش میلگرد ها لحاظ شود. همچنین توپ ها باید مطابق با استاندارد ایزو ۸۳۴ ساخته شده، در موقع حریق باعث تولید گازهای سمی نگردند.

.به غیر از سیمان مصرف شده، مجموعه ی توپ های پلاستیکی استفاده شده در سقف های حبابی دارای قابلیت استفاده مجدد و بازیافت می باشد.

.تولید هر تن سیمان باعث آزاد سازی حدود  ۸۰۰ کیلوگرم گاز دی اکسید کربن می گردد. استفاده از این روش می تواند انتشار گاز دی اکسید کربن را به ۴۰ کیلوگرم بر واحد سطح سقف محدود سازد.

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی