روستای مرموز ایستا

     ۱۳۹۴-۰۶-۲۷

3 (1)

روستای ایستا  که روستای توقف و روستای بدون تمدن  نیز نامیده می شود، واقع در شهرستان طالقان شاید مرموزترین روستای ایران باشد، روستایی در خاک البرز که مردمانش در زمان متوقف شده اند.

در این روستا مردم همانند تابلوی نقاشی آداب و رسوم گذشته را در عصر ارتباطات یدک می کشند آنها نه تنها شب ها به تماشای تلوزیون نمی پردازند بلکه به شب نشینی هم اعتقادی ندارند. در این روستا کسی با کسی هیچ کاری ندارد.

هیچ ردپایی از خودرو و وسایل نقلیه در این روستا دیده نمی شود.

مراسم  عروسی و عزا ندارند و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج و… برای آنان معنا و مفهومی ندارد. مهمان هستند به شرطی که احدی از زنان قصد ورود به روستای آنان را نداشته باشد. همان طور که تا کنون کسی از دنیای بیرون زنان آنان را ندیده است.

متمول هستند و از طریق فروش زمین های پدری شان در تبریز روزگار می گذرانند. شناسنامه ندارند و جزو آمار جمعیت ایران به حساب نمی آیند. هیچ گونه خدمات دولتی را دریافت نمی کنند.

آنها هیچگونه امکاناتی را نمی پذیرند و بدون آب و برق و گاز زندگی می کنند حتی درمانگاه و وسایل ارتباطاتی.

به زیارت امام شیعه نمی روند و خود را مستطیع نمی دانند و به مکه  نمی روند زیرا مجبور به گذشتن از مرز می باشند.

اوقات شرعی نماز را با شاخصه های خود استخراج کرده و آغاز و پایان ماه مبارک رمضان را نیز با رؤیت خویش تعیین می کنند.

کودکان به مدرسه نمی روند و به سبک سنتی و مکتب خانه ای با فراگیری دروس همانند و اجابت و محرمات فقهی، خوشنویسی و اصول عقاید با سواد می شوند.

فرزندان آن بعد از رسیدن به سن تکلیف مختارند که با آنان زندگی کنند یا به شهر تبریز بازگردند، هیچ گونه فعالیت سیاسی و اجتماعی نداشته و باورهای خود را تبلیغ نمی کنند.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی