روتوش ۲

     ۱۳۹۴-۰۴-۰۳

در این آموزش با استفاده از نرم افزار فوتوشاپ به ترمیم یا روتوش یک تصویر می پردازیم.

 

نرم افزار مورد نیاز در این آموزش : فوتوشاپ

مدت زمان انجام پروژه : با توجه به ایرادات موجود در عکس انتخابی متغیر خواهد بود.

من از عکس زیر که از اینترنت دانلود شده برای تهیه این آموزش استفاده کردم.

makeup2-orginal

 

۱-  عکس مورد نظر خودتان را در فوتوشاپ باز کنید.

۲- با استفاده از patch tool لک های بزرگ صورت و همچنین موهای روی پیشانی را پاک می کنیم. ( اگر با Patch Tool و نحوه استفاده از آن آشنایی ندارید ، آموزش قبلی را حتما ببینید و تمرین کنید ) . تقریبا تمام لک های واضح پوست و موهای روی پیشانی را از بین بردم. نتیجه کار با این ابزار را در زیر ببینید.

makeup2-01

makeup2-02

نکته: چون این عکس با کیفیت است و جزئیات خوبی از صورت و پوست در آن مشخص است، تمام سعیمان این خواهد بود که بافت پوست را حفظ کنیم و به همین دلیل از Patch Tool کم استفاده کردیم.

۳- حالا به مرحله ای رسیدیم که استفاده بیشتر از Patch Tool ممکن است به بافت اصلی پوست آسیب برساند ، و هنوز هم تیرگی ها و سایه روشن هایی روی پوست دیده می شود ، از ابزار دیگری برای متعادل کردن سایه روشن پوست استفاده می کنیم. کلید O در صفحه کلید را فشار دهید. کلید O برای فعال کردن سه ابزار بکار می رود : Dodge Tool ، Burn Tool ، Sponge Tool

makeup2-03

در اینجا ما با دوتای این ابزار کار داریم Dodge Tool ، Burn Tool :

Dodge Tool وظیفه روشن کردن نقاط و مناطق تیره را بر عهده دارد و Burn Tool برعکس ابزار قبلی کارش تیره کردن است. از این دو ابزار استفاده کنید تا نتیجه کار کردن با آنها را بهتر درک کنید. در زمان استفاده از این دو ابزار به نوار Option بالای فوتوشاپ دقت کنید، مقدار Exposure را روی مقادیر زیاد و کم بگذارید و هرکدام را امتحان کنید و تاثیرات آن را ببینید. اعداد ۱ تا ۹ در صفحه کلید هم کمک میکنند مقدار Exposure را ده تا ده تا اضافه و کم کنید. من مقدار Exposure را روی ۱۰ قرار دادم تا تاثیر آن کم باشد و ترجیح میدهم که تنها با یک کلیک به دنبال نتیجه گرفتن نباشم . خودتان امتحان کنید و دلیل این موضوع را تجربه کنید.

makeup2-04

استفاده از Dodge Tool و Burn Tool برای این تصویر بیش از ۲۰ دقیقه وقت گرفت و هنوز هم جای کار کردن داشت.

makeup2-05

۴-با فشردن دکمه های Ctrl + Alt + J یک کپی از لایه بالایی تهیه می کنیم نام لایه را به دلخواه خودتان تغییر دهید. من نام Blur را انتخاب کردم.

۵- به منوی Filter و به Blur و سپس به Gaussian Blur  بروید. مقدار Radius را برابر ۶ قرار داده و Ok را کلیک کنید.

۶- ازقسمت پایین پالت لایه ها روی Mask کلیک کنید تا یک ماسک به لایه بلور شده اعمال شود.

makeup2-08

۷- کلید B را در صفحه کلید فشار دهید تا قلمو به حالت انتخاب در بیاید. درحالی که رنگ مشکی به عنوان رنگ پیش زمینه قرار دارد، و لایه ماسک شده و نیز خود ماسک در حالت انتخاب قرار دارند ، با قلمو روی چشمها ، حفره های بینی ، مو ، ابرو ها ، لب ، ناخن ها ، محل برخورد انگشت دست با صورت ، پس زمینه تصویر و کلا هرجا که پوست محسوب نمیشود بکشید. تا بلور آن قسمتها از بین برود.

makeup2-06

۸- Opacity لایه را تغییر دهید و کم کنید تا به تصویر دلخواه برسید . Opacity تصویر من ۵۰ است.

makeup2-07

نتیجه نهایی را ببینید. میتوانید کار را ادامه دهید و تغییرات بیشتر مانند تغییر رنگ لب ، سایه زدن بالای چشم ها و تغییر رنگ مو و … به تصویر اعمال کنید. اما به نظر می آید رنگها هارمونی و هماهنگی خوبی با هم دارند و به همین دلیل کار را در اینجا به پایان می رسانیم. با تمرین بیشتر و کار روی عکس خودتان و اطرافیانتان به نتایج بهتری هم خواهید رسید.

fanla-makeup2

تصویر ابتدایی و نهایی را در کنار هم می بینید .

روتوش ۲

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی