دامنه

     ۱۳۹۵-۰۵-۱۰

دامنه

دامنه

به قسمتی از آدرس یک سایت دامنه می گویند. آدرس ها بصورت های مختلف نشان داده می شوند. به عنوان مثلا آدرس سایت هنرتک را می توانید بصورت های زیر نشان دهید :

honartech.ir

http://honartech.ir

www.honartech.ir

http://www.honartech.ir

اما honartech.ir دامنه این آدرس است که در تمام موارد بالا مشترک می باشد.

دامنه ها دارای یک نام منحصربفرد و یک پسوند هستند . در سایت اشاره شده نام منحصربفرد honartech و پسوند آن ir است.

پسوندها دارای انواع مختلف می باشند که معروفت ترین آنها com ، org ، net ،  biz ، info ، co ، gov و در کشور ما ir که مخفف کلمه Iran و منحصر به دامنه های ایرانی می باشد. پسوندهای بسیار زیاد دیگری هم وجود دارند که در اینجا به آنها اشاره نشده و برخی مانند ir مخصوص کشور خاص خودشان هستند. درواقع تمامی کشورها دارای پسوند منحصربفرد خودشان می باشند.

هر یک از پسوندهای فوق مخفف عبارتی هستند که بد نیست درباره آنها بیشتر بدانید تا با دانش بیشتر اقدام به ثبت دامنه مورد نظر خود نمایید.

com مخفف عبارت commercial به معنی تجاری است و معمولا برای شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد . اما این به این معنی نیست که شما نمی توانید دامنه ای با پسوند com  به ثبت برسانید، بلکه این پسوند پرکاربردترین پسوند در سطح جهان و معروفترینشان می باشد. حتی بسیاری از سایت های شخصی نیز از این پسوند استفاده می کنند و بسیاری از افراد یا شرکت ها برای جلوگیری از سوئ استفاده دیگران ، دامنه مورد نظر خودشان را با تمامی پسوندهای مجاز ثبت می کنند .

شما می توانید با مراجعه به سایت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ نسبت به ثبت دامنه مورد نظر خود اقدام کنید. اما بهترین سایت برای ثبت و اجاره دامنه با پسوند ir سایت nic.ir است که مرجع رسمی ثبت دامنه های ایرانی محسوب می شود.

انتخاب یک نام منحصر بفرد برای دامنه ، که هنوز توسط شخص دیگری انتخاب نشده باشد کار دشواری است که معمولا وقت زیادی از شما می گیرد و در بسیاری از موارد نام مورد نظر شما قبلا انتخاب شده.

نکته ای که درباره ثبت دامنه باید بدانید این است که شما دامنه را برای همیشه از آن خود نخواهید کرد. بلکه برای مدت مشخصی آن را اجاره می کنید و پس از پایان مدت اجاره یا مدتی قبل از پایان باید برای تمدید آن اقدام کنید. اگر این کار انجام نشود ، دامنه مورد نظر آزاد اعلام شده و میتواند توسط افراد دیگر ثبت و اجاره شود.

در مطلب بعدی توضیحات بیشتری در زمینه انواع پسوندها ارائه خواهد شد.

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی