جارو ربات

     ۱۳۹۴-۰۲-۲۶

نه این یک مقایسه نیست !

تصور شما از ربات چیست؟

آدم آهنی هایی که در حال جنگیدن در فیلم ترمیناتور هستند؟  وسایل  با قبلیت کنترل اتوماتیک و یا دستی که در مسابقات رباتیک مورد استفاده قرار میگیرند؟ و یا آدم آهنیهای سری فیلم های جنگ ستارگان ؟

بله همه اینها ربات هستند اما رباتهای واقعی هنوز این همه قابلیت ها را که در فیلم ها میبینیم ندارند. رباتها در دنیای واقعی همه در خدمت انسان هستند ، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرند و کارهایی را که انجامش برای انسان دشوار یا غیر ممکن و خطرناک است انجام میدهند. مثلا ربات های مین یاب کاری را انجام میدهند که بسیار خطرناک است و در نتیجه جان انسانها را نجات میدهند . به دلیل هزینه بسیار بالا شاید استفاده ابتدایی از ربات ها در صنایع و امور غیر شخصی بود . اما با پیشرفت علم رباتیک و ایجاد رقابت در میان کشورها ، صنایع و شرکتها در حال حاضر این علم در جهت دیگر نیز بپیش میرود و آن خدمت به افراد در انجام امور روزمره است و اینگونه ربات های خدمتکار در حال ورود به جوامع انسانی هستند.

یکی از خدماتی که ربات ها میتوانند انجام دهند ، کمک کردن در کارهای خانه و نظافت منزل است ، مانند یک خدمتکار . با چند نمونه از رباتهای خدمتکار که کارشان جارو کشیدن محل زندگی و کار و …  است آشنا شوید.

 

iRobot Roomba 880

irobot-roomba-880

قیمت : ۶۵۹ دلار در سایت آمازون

شهرت این مدل ( Roomba ) آنقدر زیاد است که تقریبا نام ربات جارو را با رومبا میشناسند . کیفیت ، آخرین مدل از iRobot و استفاده از آخرین فن آوری هدایت و مکش همه باعث شده تا iRobot Roomba 880 بهترین مدل فعلی در بازار باشد . این مدل همچنین دارای یک فیلتر هپا (HEPA-filter ) است که توانایی تشخیص تکه ها و ذرات کوچکتر از تار موی انسان را هم به آن میدهد .

با استفاده از کنترل از راه دور این مدل میتوانید چند حالت مختلف برنامه ریزی شده برای تمیز کردن را بکار ببرید . Roomba 880 دو دستگاه دیگر به نام Lighthouses  هم همراه خود دارد که میتوانید آنها را در نقاط مختلف خانه خود قرار دهید تا رومبا را راهنمایی کنند که چه جاهایی نرود یا برود .

 

Neato Botvac 85

Neato-Botvac_85

بهترین جارو ربات برای کسانی که حیوان خانگی دارند .

Neato Botvac 85 مخصوص جمع آوری موی حیوانات از روی سطوح سفت مانند کاشی و سطوح پرزدار مانند فرش طراحی شده و دارای سه فیلتر میباشد . Botvac همچنین دارای سیستم هدایت لیزری است که به آن امکان ترسیم نقشه از اتاق و درنتیجه ترسیم یک الگو برای تمیز کردن اتاق را میدهد.

 

Moneual RYDIS H68 Pro

618_348_the-best-robot-vacuum-and-mop-for-your-home

بهترین مدل برای اتاق های دارای کف چوبی ( پارکت )

این مدل به این دلیل برای اتاق های پارکت شده مناسب است که دارای حالت تمیز کردن با پارچه مرطوب است ضمن اینکه مانند سایر جارو ها حالت مکش هم دارد. همچنین میتوانید بطور همزمان از هر دو حالت بهره ببرید .

قسمت پارچه ای به زیر ربات و دقیقا بعد از قسمت مکش و دو جارو متصل شده است . این ربات همچنین گنجایش حدود ۱۷۰ گرم آب را دارد که از آن برای مرطوب کردن پارچه استفاده میکند. مانند بسیاری دیگر از جارو ربات ها H68 نیز اتاقی که باید تمیز کند را اسکن کرده و سپس یکی از برنامه های نظافت روزانه اش از جارو کشیدن معمولی گرفته تا تمیزکاری دوباری و بادقت را برای اتاق در نظر میگیرد. با توجه به داشتن تنظیمات مختلف شما باید بتوانید تنظیمات مناسب سطح اتاق خودتان را برای این مدل مشخص کنید.

 

Infinuvo CleanMate QQ-2 BASIC

815-Ds0Xl9L._SL1500_-620x330

بهترین ربات در رنج قیمت کمتر از ۲۰۰ دلار

این مدل علاوه بر جارو کردن و مکش دارای نور فرابنفش (UV light) است که بطور همزمان باکتریها ، میکروبها و مواد حساسیت زا را از سطوح سفت و نرم می زداید. ارتفاع کم QQ-2 به آن این امکان را میدهد که براحتی به زیر مبل و تخت خواب برود و سنسور پرتگاه آن نیز مانع از سقوط QQ-2 از روی پله ها میشود .

 

Dyson 360 Eye

Dyson360

با دارا بودن چشم در بالا که دارای دوربینی با لنز پانارامیک است این مدل میتواند نمای ۳۶۰ درجه از اتاق داشته باشد و در نتیجه به شکلی هوشمندانه و سیستماتیک محیط اتاق را بپیماید. این ربات بجای چرخ  های معمولی دارای چرخهایی شبیه به تانک است که با قدرت خود میتواند از هر مانعی عبور کند.

۳۶۰ Eye همچنین باهوش است و شما قادر خواهید بود با استفاده از اپلیکیشن های IOS  و یا اندروید برایش شرح وظایفی تعیین کنید. شرکت تولید کننده این ربات ادعا کرده که ۳۶۰ Eye قادر است تکه های زائد کوچکتر از ۰٫۵ میکرون را جمع آوری نماید.

 

 

در پایان باید گفت که ربات ها در نزدیکی ما هستند و روز به روز نزدیکتر میشوند . اما لازم نیست مانند ربات های بدجنس فیلم ترمیناتور به آنها نگاه کنیم . آنها برای کمک می آیند .

 

منبع : tomsguide

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی