تغییر پس زمینه در فوتوشاپ

     ۱۳۹۴-۰۴-۰۶

حذف پس زمینه یا تغییر آن یکی از تکنیک های مورد نیاز و ضرروری برای تمام کسانی است که به نوعی با نرم افزار فوتوشاپ و ویرایش عکس ها سروکار دارند. به همین دلیل این آموزش را برای شما که در ابتدای راه یادگیری فوتوشاپ قرار دارید آماده کرده ایم.

در این آموزش با استفاده از نرم افزار فوتوشاپ پس زمینه یک عکس را تغییر می دهیم.

نرم افزار مورد نیاز : فوتوشاپ

مدت زمان انجام پروژه با توجه به پیچیده بودن پس زمینه و جزئیات مو متفاوت خواهد بود.

۱-  عکس مورد نظر خودتان را در فوتوشاپ باز کنید. من از این تصویر که از اینترنت دانلود کردم استفاده می کنم.

Mens-Curly-Hairstyles-Slicked-Back

میخواهیم پس زمینه عکس را تغییر دهیم . برای این کار مراحل زیر را انجام میدهیم.

۲- در پابت لایه ها روی علامت قفل کنار لایه دابل کلیک کنید و در پنجره ای که نمایش داده می شود در قسمت Name نام مورد نظر خودتان را وارد کنید تا نام لایه به آن تغییر کند. من نام Snow را برای این لایه انتخاب کردم.  ضمن اینکه با این کار لایه قابل ویرایش میشود و علامت قفل دیگر دیده نخواهد شد.

01

 

۳- دکمه های Ctrl + Shift + N را فشار دهید و در پنجره باز شده در قسمت Name نام لایه را Background بگذارید و OK را کلیک کنید تا لایه جدید ایجاد شود.

۴- لایه پس زمینه (Background) را به پایین بکشید و زیر لایه Snow قرار دهید.

02

۵- با استفاده از Paint Bucket Tool و انتخاب رنگ سفید پیش زمینه در نوار ابزار فوتوشاپ داخل لایه Background را با رنگ سفید پر می کنیم. رنگ دیده نمیشود چون در پالت لایه ها ، لایه Background پایین تر از لایه Snow قرار دارد. به پالت لایه ها نگاه کنید . فایل را ذخیره کنید.

03

۶- با استفاده از ابزار Polygonal Lasso Tool به دور تصویر اصلی خط میکشیم تا به حالت انتخاب در بیاید. در این مرحله نیاز به دقت خیلی زیاد نیست فقط کمی دقت کنید که خیلی هم خطوط بیرون از تصویر نباشند. به قسمتهای پایین و چپ و راست نگاه کنید، این قسمتها چون چیزی از تصویر نباید حذف شود خطوط را بیرون کادر هم بردیم.

04

05

۷- در حالی که لایه Snow در حالت انتخاب قرار دارد، در پایین پالت لایه ها روی آیکن Add Layer Mask کلیک کنید.

06

تصویر ما یه شکل زیر در می آید.

07

۸- همانطور که می بینید انتخاب خوبی صورت نگرفته و باید تصویر اصلاح شود. برای این کار دکمه های Ctrl + Alt + R را فشار دهید تا پنجره Refine Mask ظاهر شود. در این قسمت مقدار Radius را برابر ۲۰ قرار دهید ( این مقدار ثابت نیست و می توانید مقادیر مختلف را برای گرفتن نتیجه بهتر امتحان کنید).

08

۹- درحالی که قلموی پنجره Refine Mask ( در تصویر بالا به رنگ آبی دیده می شود) در حالت انتخاب قرار دارد، با موس روی قسمتهایی از مو که پس زمینه آن هنوز سفید نیست کلیک می کنیم و موس را حرکت می دهیم. موس در این حالت به شکل دایره ای است که علامت + در آن دیده می شود. با نگه داشتن دکمه Alt این علامت برعکس شده و – می شود. از این دو ابزار یعنی قلموی + و – برای بهتر شدن وضعیت پس زمینه قسمتهایی از مو که هنوز دارای پس زمینه کاملا سفید نیست استفاده می کنیم. از براکتز ها یعنی دکمه های ] و [ برای کوچکتر و بزرگتر کردن اندازه قلمو استفاده میکنیم. در جاهایی که نیاز به دقت بیشتر است از قلموی کوچکتر استفاده کنید.

در پنجره Refine Mask با فشردن کلید P در صفحه کلید و یا تیک زدن گزینه Show Original می توانید تفاوت بین حالت اولیه و حالتی که شما به آن رسیده اید را ببینید. چند بار این کلید را فشار دهید و با دقت تفاوت را ببینید . در این تصویر من متوجه شدم که روی شانه ها قسمتی که کاپشن است تغییر رنگ رخ میدهد و این یعنی در این قسمت هم ماسک اعمال شده در حالی که جز قسمت اصلی عکس است.

09

بنابراین با استفاده از قلموی – یعنی نگه داشتن دکمه Alt و کلیک و کشیدن موس در قسمتهایی که نباید ماسک شود آنها را از حالت ماسک خارج میکنیم.

در قسمتهای بالای شانه و در زمینه سفید عکس هم چند خط مشکی وجود دارد که از پس زمینه قبلی  به اینجا امده و نباید وجود داشته باشد.

با استفاده از قلمو و تغییر مقادیر Radius میتوانید به نتیجه مورد نظر برسید. من مقدار Radius را کاهش دادم و روی ۶ گذاشتم. و با استفاده از قلمو کار را به پیش بردم.

بعد از رسیدن به نتیجه مناسب دکمه OK در پنجره Refine Mask را کلیک کنید تا تغییرات ثبت شوند.

نتیجه نهایی را ببینید . برای یک کار سریع و با دقت کم نتیجه خوبی بدست آمده . مسلما با دقت و وقت بیشتر نتیجه بهتری هم بدست می آمد.

snow

این تصویر دارای پس زمینه ساده ای بود، شاید شما بخواهید تصاویری با پس زمینه های پیچیده تر را تغییر دهید مانند تصویر فردی که در باغی ایستاده و در پس زمینه عکسش پر از درخت و گل است. این کار سخت تر و پیچیده تر است که در آموزشهای بعدی به آن می پردازیم.

با عکسهای ساده شروع کنید و تمرین را ادامه دهید.

تغییر پس زمینه در فوتوشاپ

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی