تغییر رنگ لباس

     ۱۳۹۴-۰۴-۲۱

 

در این آموزش با استفاده از نرم افزار فوتوشاپ به تغییر رنگ پیراهن می پردازیم.

final-ch-co

نرم افزار مورد نیاز : فوتوشاپ

مدت زمان انجام پروژه ۵ تا ۱۰ دقیقه

هدف از این آموزش صرفا تغییر رنگ پیراهن نیست ، بلکه هدف یادگیری تکنیک ساده ای است که می تواند در بسیاری از موارد دیگر هم کاربرد داشته باشد ، مواردی مانند تفییر رنگ پوست ، تغییر رنگ مو ، تغییر رنگ اشیاء و هر آنچه که رنگی غیر از سیاه و سفید و یا ترکیبی از این دو ( خاکستری ها ) دارد.

گام اول :

عکس مورد نظر خودتان را در فوتوشاپ باز کنید. من از عکس زیر که از اینترنت دانلود کردم استفاده خواهم کرد.

royal-blue

گام دوم :

دکمه های Ctrl + Alt + J را فشار دهید و در پنجره کوچکی که باز می شود جلوی Name یک نام برای این لایه انتخاب کنید. من اسم Main را وارد کردم . یک کپی از لایه مربوط به عکس ما با نام Main ساخته شد.

01

گام سوم :

در پایین پالت لایه ها روی آیکن مربوط به Create a new or adjustment layer که در تصویر زیر نشان داده شده ، کلیک کنید. از لیست منوهایی که به نمایش در می آید Hue/Saturation… را انتخاب کنید.

02

03

گام چهارم :

در این مرحله با استفاده از یکی از ابزارهای انتخاب موجود در فوتوشاپ باید قسمی را که میخواهیم تغییر رنگ روی آن صورت بگیرد انتخاب کنیم. در این تصویر من میخواهم که رنگ پیراهن فرد تغییر کند. چون در این تصویر پس زمینه روشن وجود دارد درحالی که رنگ پیراهن کاملا تیره است بنابراین انتخاب پیراهن راحت تر است. با استفاده از ابزار Magnetic Lasso Tool که خاصیت آهنربایی دارد و به رنگ میچسبد ، اقدام به انتخاب پیراهن فرد می کنیم. فقط کافیست در یک نقطه در اطراف پیراهن کلیک کنید و موس را در نزدیک مرز پیراهن و محیط اطراف حرکت دهید.

04-1

04

05

اگر اشتباهی رخ داد نگران نشوید زیرا تغییرات ما روی ماسک اعمال می شود که قابل جبران است.

گام پنجم :

با فشردن دکمه های Ctrl + Shift + I محوطه انتخاب شده را برعکس میکنیم و سپس با استفاده از قلمو و یا Bucket Tool ( سطل رنگ ) داخل محوطه انتخاب شده را با رنگ مشکی پر می کنیم.

06

دکمه های Ctrl + D را فشار دهید تا از حالت انتخاب خارج شوید.

گام ششم :

در پنل Adjustments سه مقدار قابل تغییر Hue و Saturation و Lightness را می بیند. برای تغییر این مقادیر هم میتوانید اعداد -۱۸۰ تا +۱۸۰ را وارد کنید و هم با استفاده از اهرم های موجود در پنل این کگار را انجام دهید. استفاده از اهرم ها راحت تر است . با تغییر Hue رنگ پیراهن که ناحیه ماسک نشده است تغییر می کند. با تغییر Saturation مقدار رنگی بودن تغییر می کند که در کمترین مقدار تصویر را سیاه و سفید و در بیشترین مقدارش بالاترین حد رنگ را نمایش می دهد. و Lightness هم میزان روشایی ناحیه ماسک نشده را تغییر می دهد. با کمی استفاده از این پنل بر ان مسل شده و به نتیجه دلخواهتان خواهید رسید.

07

من تغییرات زیر را اعمال کردم.

08

گام هفتم :

فرض کنید در زمان انتخاب دچار اشتباه شده باشیم و انتخاب درستی انجام نشده باشد ، در این حالت قسمتی از تصویر که نباید تغییر رنگ می داد ، تغییر رنگ داده و یا برعکس قسمتی که باید تغییر رنگ میداد اینچنین نشده. مثلا در تصویر زیر می بینید که قسمت بزرگی از تصویر درست انتخاب نشده و به همین دلیل تغییر رنگ به درستی رخ نداده .

09

در این حالت با استفاده از قلمو و انتخاب رنگ سفید ، قلمو را روی قسمتی از تصویر که نیاز به تغییرات دارد میکشیم . به یاد داشته باشید که زمان انجام این تغییرات ماسک لایه Hue/Saturation… باید در حالت انتخاب باشد.

10

نکته : در حالتی که قسمت بیشتر از حد انتخاب شده بود و جاهایی از تصویر تغییر رنگ می داد که نباید این اتفاق می افتاد ، مثلا اگر پوست گردن در این تصویر تغییر رنگ می داد باید از قلمو با رنگ مشکی برای تغییر این قسمت و برگرداندن به حالت عادی استفاده می شد.

نتیجه پایانی را ببینید و با تصویر ابتدایی مقایسه کنید.

final-ch-co

همانطور که در ابتدا خواندید هدف از این آموزش یاد گیری این تکنیک بود و نه صرفا تغییر رنگ یک تصویر.

تنیکهایی که با انها آشنا شدید : استفاده از Magnetic Tool به عنوان ابزار انتخاب و همچنین Hue/Saturation…  به عنوان ابزاری برای تغییر رنگ و شدت رنگ و میزان روشنایی رنگ.

تغییر رنگ لباس

ویدیو ها ، ترفندها و اخبار فن آوری روز دنیا در کانال تلگرام هنرتک

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی