ترفندها و نکاتی از مرورگر کروم – بخش اول

     ۱۳۹۴-۰۳-۰۱

google_chrome

 

ترفندها و نکاتی از مرورگر کروم – بخش اول

آموزش تصویری فعال سازی حساب کاربری در کروم

مرورگر کروم یکی از مرورگرهای خوب برای وبگردی است و شاید بهترین آنها در حال حاضر. دانستن نکات و ترفندهای این مرورگر قدرتمند به کاربران کمک می کند تا بتوانند از تمامی امکانات آن استفاده کنند. این مرورگر دارای توانایی و امکانات بسیار زیادی است که بیشتر کاربران از آنها آگاه نیستند. نگاهی به متن زیر می تواند ترفندهای کاربردی زیادی پیش رویتان قرار دهد. برای استفاده از تمامی امکانات گوگل کروم با این مطلب و سری مطالب بعدی همراه باشید.

یکی از امکانات کروم ذخیره کردن اطلاعات شما در حساب کاربریتان است . با ورود به حساب کاربری امکاناتی همچون ذخیره پسورد ها ، ابزارهای اضافی (extension)   ، لیست علاقمندی ها (bookmark) ، تنظیمات و بسیاری از شخصی سازی های کروم را در حساب کاربری خودتان ذخیره می کنید. فرض کنیم که شما این کار را در منزل و با کامپیوتر شخصی خودتان انجام داده اید و تمام بوکمارکها در حساب کاربری شما ذخیره شده اند . به محل کارتان می روید و مرورگر کروم را باز می کنید و با مرورگر وارد حساب کاربریتان می شوید. حالا میتوانید همان بوکمارکها را در کامپیوتر محل کارتان هم داشته باشید . این موضوع شامل تمام تنظیمات ، پوسته ها ، ابزارهای اضافی و پسوردها و تمام شخصی سازی ها می شود. حتی در مواردی ممکن است سیستم عامل شما دچار مشکل شده و مجبور به نصب مجدد سیستم عامل شوید، اگر تجربه این کار را دارید حتما بیاد می آورید که بعد از نصب مجدد سیستم عامل ( ویندوز ) و پس از ورود به مرورگر کروم همه تنظیمات بصورت پیشفرض است ، باید دوباره شروع به ذخیره بوکمارکها ، اضافه کردن اکستنشنها و … کنید و این کار دشوار است و شاید هرگز مثل قبل نشود. چرا اجازه ندهیم گوگل کروم خودش این کار را برای ما انجام دهد؟

چگونه؟

این را باید بدانید که اگر بدون آگاهی شروع به انجام این کار کنید ممکن است دچار سردرگمی شوید اما با خواندن این مطلب و انجام مراحل بصورت صحیح در پایان بسیار راضی و خوشحال خواهید بود.

در ابتدا بیایید از لیست علاقمندی هایمان یک نسخه پشتیبان تهیه کنیم تا اگر اشتباهی مرتکب شدیم  و دچار مشکل شدیم بوکمارکهایمان از دست نروند.

پشتیبان گیری از لیست علاقمندی ها (Bookmarks)

اگر در زیر نوار آدرس مرورگر کروم شما نواری از لیست علاقمندی ها وجود ندارد با فشردن کلیدهای Ctrl + Shift + B بصورت همزمان ، این نوار ظاهر می شود. برای پشتیبان گیری باید وارد قسمت مدیریت بوکمارکها شوید برای ورود به این قسمت کلید های Ctrl +Shift + O  را همزمان فشار دهید . حالا باید به دنبال Export Bookmarks… بگردید . اگر بعد از فشردن Ctrl +Shift + O صفحه مرورگر شما تصویری مانند تصویر زیر را نشان داد ، با زدن علامت چرخ دنده که روی نوار آبی رنگ قرار دارد Export Bookmarks… ظاهر می شود و بعد از کلیک کردن روی آن از شما خواسته میشود تا مکانی برای ذخیره Bookmark  انتخاب کنید. مکان ذخیره سازی را بخاطر بسپارید .

export_bookmark

 

اما اگر صفحه مرورگر شبیه تصویر زیر بود ، با کلیک روی Organize  میتوانید Export Bookmarks… را مشاهده کنید.

export-old

 

خوب پشتیبان گیری به پایان رسید. فایل خروجی ما با فرمت html  ذخیره می شود و به راحتی قابل بازیافت توسط مرورگر است.

 

مرحله اصلی Sync کردن

برای شروع این مرحله اگر حساب کاربری یا جیمیل در گوگل ندارید باید یک حساب کاربری برای خودتان ایجاد کنید . توصیه میکنم حتما یک حساب کاربری در گوگل یعنی همان جیمیل داشته باشید نتنها برای این کار بلکه در موارد بسیار زیادی در آینده مورد استفاده قرار میگیرد و لازم خواهد بود.

در نسخه های جدید مرورگرم کروم در بالای مرورگر یک دکمه جدید قرار داده شده . این دکمه ممکن است حاوی اسم فرد ، یکی از کلمات person 1 ، Guest   و یا icon آدمک و … باشد.

win-icon

با کلیک رو این دکمه با تصویری که در زیر میبینید مواجه خواهید شد. در این تصویر ۶ قسمت مشخص شده که هرکدام بعد از ورود به حساب کاربری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهند:

sign-in

۱: تصویر شخصی که وارد حساب کاربری خود شده ( در صورتی که برای حساب کاربری خود عکس قرار داده باشد).

۲: نام شخص .

۳: آدرس جیمیل شخص .

۴: دکمه ورود که پس از ورود به حساب کاربری نمایش داده نخواهد شد.

۵: تغییر کاربران; اگر شما و یکی دیگر از اعضای خانواده هردو از این کامپیوتر برای ورود به اینترنت استفاده می کنید میتوانید با حساب شخصی خودتان و تنظیمات شخصی خودتان مرورگر را مورد استفاده قرار دهید و این گزینه برای تغییر کاربران مختلفی است که از این سیستم و مرورگر کرومش استفاده می کنند.

۶: رفتن به حالت ناشناس.

با دیدن این تصویر مشخص می شود که هنوز شما و یا دیگر افرادی که از این کامپیوتر استفاده می کنند هیچکدام وارد حساب کاربریتان نشده اید .

با زدن دکمه آبی sign in to chrome  پنجره کوچک دیگری مانند شکل زیر باز می شود که در آن آدرس جیمیل و کلمه عبور خود را وارد می کنید و سپس با زدن دکمه sign in وارد حساب کاربریتان می شوید. اگر حساب کاربری ندارید با کلیک روی Create an account می توانید در سایت گوگل برای خودتان حساب کاربری ایجاد کنید.

user-pass

 

بعد از ورود با تصویر زیر مواجه می شوید . چهار قسمت از این تصویر اطلاعاتی به ما می دهند:

welcome

۱: نام کاربری که در حال استفاده از مرورگر است و یا حساب کاربری که در حال حاضر کروم با آن در حال فعالیت است.

۲: تصویر فرد ، در صورتی که برای حساب کاربری خود تصویر تعیین کرده باشد. این تصویر قابل تغییر است.

۳: نام فردی که حساب کاربریش روی کروم فعال است.

۴: آدرس جیمیل فرد.

کار شما تقریبا تمام شده و از این به بعد هر تغییری در کروم ایجاد کنید در حساب کاربریتان ذخیره می شود و در صورتی که به کافی نت ، محل کار ، منزل اقوام و هر کجای دنیا بروید با ورود به حساب کاربریتان میتوانید تنظیمات مرورگر کروم نصب شده روی سیستم خانگی و یا لپتاپ خودتان را در دسترس داشته باشید. بوکمارک ها ، تم ها ، اکستنشن ها و حتی سوابق مرور و بسیاری از موارد دیگر همه جا همراه شما هستند. فقط کافیست وارد حساب کاربریتان شوید.

empty

 

در این حالت احتمالا نوار علاقمندیهای شما یعنی Bookmark bar که زیر نوار آدرس قرار دارد خالی است و شاید ترسیده اید که کروم به حالت روز اول نصب در آمده ! برای باز گرداندن بوکمارکها از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+B برای ظاهر کردن نوار علاقمندی ها (اگر پنهان شده ) و از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+O برای رفتن به صفحه مدیریت بوکمارک استفاده کنید.

پس از ورود به صفحه با کلیک رو علامت چرخ دنده و کلیک روی گزینه Import bookmarks… به آدرسی که در ابتدای آموزش نسخه پشتیبان بوکمارک را در آن ذخیره کردید بروید و فایل ذخیره شده را انتخاب و دکمه Open را بزنید.

export_bookmark

 

 

لیست علاقمندی های شما ظاهر می شوند و از این به بعد در هر سیستی که با حساب کاربریتان وارد شوید دیده خواهند شد.

چند نکته :

– با خروج از حساب کاربری تنظیمات کروم به حالت پیشفرض روز اول نصب برمیگردند. بنابراین از این بابت که افراد دیگر نمیتوانند به تنظیمات شما دسترسی داشته باشند میتوانید آسوده خاطر باشید.

– به یاد داشته باشید که اگر با سیستم دیگران وارد حساب کاربریتان شوید در حالی که آن فرد تابحال چنین کاری در سیستم خودش انجام نداده بعد از خروج شما مرورگر به حالت روز اول بر میگردد و بوکمارکها و تنظیمات همه به حالت پیشفرض برمی گردند.

– برای خروج از حساب کاربری به تنظیمات کروم بروید  و با کلیک روی دکمه ای که در تصویر نشان داده شده Disconnect your google account  ، پنجره جدیدی نمایان می شود و با کلیک دکمه Disconnect account از حساب کاربریتان خارج می  شوید.دقت کنید که گزینه Also clear your History, bookmarks, settings, and other Chrome data stored on this device.  تیک خورده باشد، در غیر اینصورت تنظیمات شما روی مرورگر باقی می ماند.

settings

 

dissconnect

– اگر در خانه نیاز به خروج از حساب کاربری ندارید گزینه switch users  برای شما ساخته شده .

– هر بار پس از ورود به حساب کاربریتان باید چند ثانیه برای بارگذاری اطلاعات و شخصی سازی خودکار کروم صبر کنید .

– در نوار وظیفه icon کروم به شکل زیر تغییر می کند و عکس فردی که وارد حساب کاربریش شده را نشان می دهد.

taskbar_icon

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی