تأثیر باد در شهرسازی

     ۱۳۹۴-۰۳-۲۹

5771_275

تاثیر باد در شهرسازی : دلیل ساخته نشدن ساختمان های بلند تر را می توان به این صورت بیان کرد که با بیشتر شدن ارتفاع، اثرات باد به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد و در پی آن هزینه ها به شدت زیاد می شود. مهندس ایفل یکی از اولین کسانی بود که به اهمیت نیروی باد پی برد. شاید تا قبل از ساخته شدن سازه های بلند، اهمیت نیروی باد به درستی شناخته نشده بود. مثلاً ساختمان هایی که ۵۰۰ متر ارتفاع دارند باید ۵۰ برابر قوی تر از ساختمان های همنوع با ارتفاع ۶۰ متر که در سال ۱۹۴۰ ساخته می شد، باشند. بنابراین توسعه دهنده ها، از ساختن ساختمانهای بالای ۳۰ طبقه، دلسرد شدند. آنها به جای ساختن ساختمان های بلند و حجیم، به سوی ساختن عمارت های زمینی آمدند که به تدریج با کمبود زمین در مناطق شهری و افزایش تقاضا برای شغل ها و فضاهای مسکونی و رشد اقتصادی و پیشرفت تکنولوژی و ازدحام در ساختمان، اوضاع محدود مراکز تجاری وخیم تر شد. با انقلاب صنعتی، مهندسان شروع به استفاده از آهن و فولاد کردند. از جمله ساختمان های فلزی بلند در قرن ۱۹ می توان به برج ایفل اشاره نمود.

در حال حاضر مهندسان با پیشرفت های علمی و تکنولوژی، دست به شیوه نوین ساختمان سازی در ارتفاعات زیاد زده اند که مکانیزم این شیوه معماری به این صورت می باشد که این گونه بناها به صورت کامل در کارخانه ساخته می شوند. واحدها به صورت مجزا با تمام تأسیسات الکتریکی،مکانیکی، تهویه مطبوع و … ، در کارخانه تکمیل و ساخته می شوند و سپس روی هسته مرکزی بتنی موجود در سایت نصب نصب می شوند که با ساخت اولین بنای متحرک در دوبی توسط ایتالیایی ها بر اساس طرح دیوید فیشر، عصر تازهای در معماری آغاز می شود. عنصر معماری دینامیک این ساختمان ۸۷ طبقه ای طوری سازمان یافته که هر طبقه به طور مجزا در اثر عوامل طبیعی از قبیل باد و خورشید حرکت می کند و مجموعه ی ساختمان هر لحظه به شکل تازه ای در می آید.

نیروی محرک این تغییرات، توربین های بادی است که در فاصله طبقات جا گرفته اندو نه تنها به طور طبیعی ساختمان را به حرکت در می آوردند بلکه تمام انرژی لازم برای مصرف داخلی ساختمان رانیز تأمین می کنند و در عین حال برای مجموعه های بیرونی از ساختمان، انرژی طبیعی صادر می کنند. این گونه ساختمان هایی که در حال حرکت هستند و در عین حال شکل خود را برای انطباق با تصورات انسانی تغییر می دهند، این ساختمان ها جهت حرکت خورشیدرا تعقیب می کنند و به سمت جهت وزش باد، تغییر جهت می دهند.

بنابراین همساز شدن با طبیعت باعث می شود این بنا، انرژی مورد نیاز خود را تأمین کند. این نوع معماری قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه برای ایجاد دید گسترده ای نسبت به جهان به طبیعت، آینده و زندگی دارد. معماری دینامیک در واقع نوعی رقابت با معماری معاصر ماست که تا به حال تمام اتفاقات آن بر اساس قانون گرانش زمین بوده است. معماری دینامیک، سمبل فلسفه ی جدیدی خواهد بود که سیمای شهرها و ایده زندگی ما را تغییر خواهد داد و بناها دارای بُعد چهارمی به نام زمان خواهند شد.

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی