برج تایپه ۱۰۱

     ۱۳۹۴-۰۵-۲۶

2

برج تایپه ۱۰۱ آسمان خراشی ۱۰۶ طبقه‌ای در کشور تایوان است نام اصلی این برج پیشتر “مرکز مالی تایپه” بود. این برج پس ازبرج خلیفه در دبی بلندترین برج جهان است.

این بزرگترین برج مسکونی  در منطقه‌ای زلزله‌خیز ساخته شد تا میزان مقاومتش را به نمایش بگذارد.

«تایپه ۱۰۱» نام برج ۱۰۶ طبقه‌ای است که ۵۰۸ متر ارتفاع دارد.

راز مقاومت این برج در کره فولادی است به وزن ۶۶۰ تن که در بین طبقه ۸۷ تا ۹۲ «تایپه ۱۰۱» به ۱۶ بازوی فولادی آویخته شده است. این پاندول غول پیکر تعادل ساختمان را در برابر زلزله‌های بسیار شدید و توفان‌های مهیب که در این منطقه امری عادی و همیشگی است، حفظ می‌کند.

سرعت بعضی از توفان‌های این منطقه بیش از ۲۵۰ کیلومتر در ساعت است و گاهی در این منطقه سالی ۲۰۰ بار زلزله می‌آید.

7e501d074a4eb2270b43c7a2f9cd5b42

این برج علاوه بر ۱۰۱ طبقه بالای زمین, دارای ۵ طبقه زیر زمین است.استحکام این برج در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۰۲ (در زمان ساخت این برج) زمانی که زلزله ای به بزرگی ۶٫۸ ریشتر تایپه را لرزاند ثابت شد. پس از زلزله با بررسی های انجام شده معلوم شد هیچ خسارتی به سازه وارد نشده است و ساخت برج به روند عادی ادامه یافت.

نماد برج تایپه ۱۰۱:

تایپه ۱۰۱ به نشانه شروع یک قرن جدید (۱۰۰+۱) و همچنین تمامی سال نو های آینده (۱ ژانویه = ۰۱-۱ ) و حتی یک عدد بالا تر از ۱۰۰ (که نشانه سنتی کمال است) میباشد.

از آنجایی که در فرهنگ چینی عدد ۸ نشانه شانس و اقبال خوب – سعادت و فراوانی است این برج دارای ۸ قسمت است که هر کدام از این قسمتها دارای ۸ طبقه هستند.

1 (2)

شکل این برج به نوعی طراحی شده است که بیانگر معبدهای قدیمی ساخته شده از چوب چینی و ژاپنی باشد که دارای سقفهای شیروانی چند طبقه بودند. ساختمانهایی که زمین را به آسمان متصل میکردند.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی