اولین تبدیل شونده (transformer ) واقعی

     ۱۳۹۳-۰۵-۲۰

Transformers

فیلم سینمایی transformers  ( تغییر شکل دهندگان ، یا تبدیل شوندگان) بدون شک یکی از فیلمهای دیدنی سالهای اخیر سینما
چه از لحاظ جلوه های ویژه و چه از لحاظ علمی بوده است. بطوری که با استقبال از قسمت اول، قسمتهای بعدی هم از این سری ساخته شد.یکی از نکات بسیار مهم در چندگانه  transformers  تغییر شکل دادن از ماشین به ربات و بلعکس است، اتفاقی که به نظر میرسد در حال عملی شدن باشد.

مهندسان دانشگاه هاروارد و MIT موفق به طراحی رباتی شده اند که میتواند قطعات تشکیل دهنده بدن خودش را که شامل ورقهای مسطح کاغذی و پولیسترن است به هم متصل کند (مونتاژ کند) و برای مدت چهار دقیقه در اطراف به گشت و گذار بپردازد.این ربات که ارگامی نام دارد ( ارگامی نام یک هنر ژاپنی است که در آن با استفاده از کاغذ، گل ها و گیاهان کاغذی میسازند) اولین رباتی است که میتواند بدون دخالت انسان قطعات خودش را به هم متصل کند.

رباتهای ارگامی از ورقهای کامپوزیت و پولیسترن ساخته شده اند.در ابتدا مهندسان تعدادی خطوط هدایت کننده روی این ورقها چاپ میکنند سپس با استفاده از لیزر تغییرات لازم برای قسمتهایی که باید تا شوند یا برش بخورند را اعمال میکنند و سرانجام با استفاده از دو موتور و یک میکروکنترلر ربات زنده میشود.ابتدا با تا کردن خطوطی که تعیین شده و سپس با راه رفتن. شاید مهمترین چیزی که اینجا اتفاق می افتد این باشد که ربات به نوعی خودش را میسازد. در حالی که با وجود پیشرفت های فراوان در علوم رباتیک هنوز هم اتصال قطعات به هم با دست انجام میشود.ربات ارگامی

در تئوری یک ربات خودساخته و مستقل میداند که چگونه خودش را با استفاده از قطعات مجزا بسازد همانطور که در طبیعت تقریبا همه چیز از قطعات بسیار ساده و کوچک خودشان را میسازند.میتوانید تصور کنید که چه کاهشی در هزینه ها رخ خواهد داد اگر بتوانیم رباتهایی با این سطح توانایی تولید کنیم.بسیار بصرفه تر خواهد بود اگر بتوانیم رباتهایی مسطح به ماه و مریخ بفرستیم. البته خطری که وجود دارد این است که شما دارید به رباتها یاد میدهید خودشان را بسازند.در حال حاضر تنها در مورد رباتهای کوچکی حرف میزنیم که فقط میتوانند راه بروند ، اما فکر میکنید چقدر طول بکشد تا خط تولید این نوع رباتها راه اندازی شود؟ به یاد داشته باشید که زمان زیادی از تولید کامپیوترهای ابتدایی در اندازه های بسیار بزرگ نمیگذرد که تلفن های همراه کوچک در دستانمان قرار گرفته اند… .این فوق العاده خواهد بود اگر بتوانیم کارخانه ای بسازیم که رباتها در آن خودشان را بسازند اما چه خواهد شد اگر این خود سازی به خود آگاهی برسد ، شروع کند به ساختن کارخانه های بیشتر و با زیر پا گذاشتن فرمانهای انسانی اقدام به ساختن ربات های سرباز و به بردگی گرفتن نسل بشر کند؟

اما محققان دانشگاه هاروارد آینده را به شکل دیگری میبینند ، آنها تصور میکنند که شما یک فروشگاه پرینت سه بعدی خواهید داشت که میتواند این ربات خودساز را تولید کند. به گفته رابرت وود – استاد الکترونیک دانشگاه هاروارد – شما وارد فروشگاه میشوید، آنچه را که میخواهید توصیف میکنید و بعد خارج شده یک ساعت بعد برمیگردید تا ربات خود را تحویل بگیرید. رباتهای فعلی بدون موتورها و باتریها تنها ۲۰ دلار هزینه تولید دارند، بنابراین  میتوان گفت که تولید رباتها در سطح انبوه بسیار محتمل است.

 

منبع :سایت اکستریم تک

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی