استادیوم ملی پکن

     ۱۳۹۴-۰۵-۰۴

beijing-national-stadium-37990

استادیوم ملی پکن معروف به آشیانه پرنده واقع در چین که بر اساس آشیانه پرنده توسط معماران سوئیسی طراحی شده عنوان جایزه معماری بریتانیا در سال  ۲۰۰۷ را به خود اختصاص داد.

طول بنا : ۳۳۳ متر

عرض بنا: ۲۸۴ متر

ارتفاع بنا: ۶۹ متر

ظرفیت استادیوم: ۱۰۰ هزار نفر

معماران استادیوم لانه پرنده “هرتزوک” و “دمورن” بودند.

این سازه یک نمونه از معماری بیونیک می باشد که از لانه ی پرنده ایده گرفته شده است.

طراحی و الگوی سازه‌ای بنا را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

هسته بتنی سازه: به شکل سکویی بتونی طراحی شده که وظیفه جای دادن تماشاچیان و انتقال و هدایت بار زنده استادیوم را به زمین (پی) دارد

 ستون‌ها و پوسته معماری که از جنس فلز هستند: سازه این پوسته عظیم ۲۴ ستون و خرپاها هستند

سقف استادیوم: بعد از نصب سازه سقف پوششی از جنس ETFE 3-  برای آن انتخاب شده است. منحصر به فرد ترین پوشش به کار رفته در ساخت سقف استادیوم سیستم باشتکی آن است. این بالشتک به منظور تنظیم میزان جریان باد، هوا و نور خورشید طراحی و تعبیه شده است.
pppppنمای این استادیوم متشکل از سازه های خالص است که می توان گفت نما و سازه یکی هستند.

اعضای سازه ایی بطور متقابل یکدیگر را سرپا نگه داشته اند و در مجموع فرمی مشبک را ایجاد کرده اند. سکوهای استادیوم و سازه آن همانند تنه ی درخت و شاخه های آن بصورت یکپارچه و هماهنگ با طرح عمل می نمایند. دیوار توری مانند ورزشگاه بصورت یک شبکه  باعث شده تا نور درون استودیوم نفوذ کند.

برای عایق نمودن سقف استادیوم در برابر تغییرات آب و هوایی ، مانند آنچه پرندگان برای پر کردن حفره های میان لانه خود انجام می دهند ، فضاهای خالی میان سازه با استفاده از موادی که نور را از خود عبور می دهند پر می گردد.

زیرزمین استادیوم به شکل نرم و غیر محسوس بالا آمده و استادیوم را برجسته نموده است ؛ به این ترتیب محل ورودی استادیوم بالا آمده و از این محل دیدی کامل را به سوی تمام مجموعه المپیک را در اختیار قرار می دهد.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی