آثار ریچارد راجرز (فرودگاه مارسی)

     ۱۳۹۴-۰۲-۲۸

 

آثار ریچارد راجرز (فرودگاه مارسی) :

rajer2

راجرز در سال ۱۹۳۳ در فلورانس ایتالیا به دنیا آمد و تحصیلات معماری را در مدرسه Architetural Association (AA) لندن و سپس در دانشگاه ییل آمریکا به پایان رساند. او اولین تجربیات ساخت و ساز خود را بین سال‌های ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۷ انجام داد.

فرودگاه مارسی Marseilles Airport
مارسی، فرانسه، ۹۲-۱۹۸۹

rajer2

کار راجرز در فرودگاه مارسی، یکی از بهترین شیوه‌های بهینه‌سازی ساختمان پایانه‌ موجود است که طرح جامعی را هم برای توسعه فرودگاهی در قرن ۲۱ در بر می‌گیرد. از آنجا که این طرح نشان دهنده کار گروه راجرز در توسعه یوروپیئز در هیتروی لندن است، اهمیت خاصی دارد. در سال ۱۹۸۹ که کار طرح آغاز شد، فرودگاه سالانه تنها به ۴ میلیون مسافر سرویس می‌داد. ولی در پایان قرن، این عدد به ۱۵ میلیون رسید و امکانات آن، بلافاصله به روز شد. در دهه ۱۹۵۰ قرار بود این پایانه، به طور کامل حفظ شود و تمام اجزا آن توسعه یابد و در زمان توسعه نیز، قابل استفاده باشد. طرح توسعه این مکان، حدود ۳۰ سال طول می‌کشید.

کار شرکت راجرز در مارسی شامل توسعه پایانه محلی و طرح بلند مدتی برای توسعه بعدی پایانه بین‌المللی بر اساس عناصر سقفی سایبان دارد یکنواخت بود. طرح‌های سایبان‌دار هویتی بسیار قوی به فرودگاه بزرگ بخشیده و در برآورده ساختن نیازهای مسافران، رشد فزاینده‌ای داشته است.

rajer3

مسافراین تازه رسیده به صورت عمودی و از طریق متروی ورودی از مسافران عازم در سالن اصلی جدا می‌شوند صفحات بلند شیشه‌ای ایمنی، مسافران را از هم جدا می‌کند و مانع دید منظره سالن بار که دو طبقه ارتفاع دارد، می‌شود. شرکت راجرز، عناصری چون میزهای تحویل، نوارهای حمل و بار و علائم را توسعه داد. ساختمان بزرگ شیشه‌ای و پل هوایی شیشه‌ای ثابت، امکان تماشای کوه‌ها و مناظر دور دست را فراهم می‌سازد. سایبان‌های روی بدنه، مسافران را از آفتاب شدید مدیترانه در امان می‌دارد.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی