آب انبار در معماری سنتی ایران

     ۱۳۹۴-۰۳-۲۲

آب انبار خانه ایی برای آب

sheshbadgir

آب انبار درمعماری سنتی  ایران به شمار می رود و یکی از بناهای عام المنفعه از منزلت فراوانی در تمدن ایران زمین برخوردار است و تقریباً در سراسر کشور پراکنده شده است .

تاریخچه آب انبار:

آب انبار را یکی از کهن ترین پدیده های معماری در مناطق خشک وکم آب دنیا است. طبق منابع قدیمی ترین آب انبار دنیا ، آب انبار شهرا ورتالما (در نزدیکی بصره)است که ۲۱۵۰ سال قبل از میلاد به دستور پادشاه اور بر سکوی زیگورات این شهر ساخته شد.

از دیگر آب انبار های قدیمی می توان آب انبار پریاتان سرای (کاخ زمینی)در ترکیه و آب انبار شهر ایلاحی  دونتاش در چغازنبیل خوزستان است که سابقه تاریخی آن به حدود ۳۵۰۰ سال پیش است که از قدیمی ترین آب انبار ایران است.

امروزه در تاریخ معماری آب انبار سازی ، کهن ترین آب انبار در شهر کاشان ، یزد ، سمنان، قزوین و جزیره هرمز می توان یافت.

تعاریف آب انبار:

آب انبار را به اسامی برکه، استخر، آبدان و حوض هم می شناسند .

محوطه ای است که در آن همواره آب خوش گوار ذخیره شود و مکان سر پوشیده است در زیر زمین که در آن آب می کنند که در بیشتر مناطق ایران ودر بعضی کشورها ساخته می شد.

آب-انبار-سنتی

عناصر تشکیل دهنده آب انبار:

 

.۱نحوه ساخت

.۲مخزن آب انبار

.۳راه چینه(راه پله)

.۴ پاشیر

.۵سردر

.۶تزئینات

.۷بادگیر

.۸فضای مشترک با ساختمان آب انبار

منابع تأمین آب انبار:

یکی از مهمترین و اساسی ترین مواردی که در حیات آب انبار اهمیت دارد تأمین آب آنها است. باتوجه به آب و هوای مناطق کویری که از لحاظ باران سالیانه در مضیقه هستند ، تنها راه تأمین آب این بناها چشمه ها و بناهای اطراف شهر است و همچنین از رودخانه های فصلی هم استفاده می شود که این بیشتر در مورد آب انبارهای میان راهی است.

 

دیدگاه خود را بیان کنید

@

نرم افزار پیشنهادی